Żbikowski: Polskę stać na elektrownie atomową

28 kwietnia 2015, 10:26 Atom
elektrownia atomowa

– Jesteśmy jedynym krajem spośród rozwiniętych krajów Europy, który energetyki jądrowej nie posiada. Wprowadzenie jej do naszego kraju spowoduje rozwój technologii, które do tej pory nie były stosowane – powiedział w rozmowie z portalem RynekInfrastruktury.pl Paweł Żbikowski, dyrektor projektu budowy nowych bloków w Elektrowni Opole z Mostostalu Warszawa.

– Oczywiście, że Polskę stać na elektrownię jądrową. Wprowadzenie energii atomowej do Polski spowoduje skok technologiczny i zapoczątkuje rozwój technologii, które do tej pory nie były stosowane – powiedział Żbikowski podczas konferencji „Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jako wyzwanie i szansa dla krajowych przedsiębiorstw”, wydarzenia, organizowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR oraz Stowarzyszenie Inicjatywa dla Infrastruktury.

Zdaniem cytowanego przez portal Żbikowskiego, odnawialne źródła energii nie pokryją zapotrzebowania Polski na energię elektryczną, nawet przy 20-30 procentowym udziale w miksie energetycznym.

– Inwestycja w elektrownię jądrową jest oczywiście procesem długim, skomplikowanym i wysokonakładowym, ale później koszty samej eksploatacji elektrowni stanowią niewielki ułamek samej inwestycji. W kontekście finansowania inwestycji wiele do powiedzenia ma państwo oraz inwestor elektrowni, Polska Grupa Energetyczna. Koncepcja zaangażowania zagranicznego inwestora jest rozwiązaniem najprostszym, ale wtedy udziały PGE w spółce PGE EJ1 znacząco spadną. Nie wiem czy to jest scenariusz do pogodzenia – powiedział w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Paweł Żbikowski.

Źródło: RynekInfrastruktury.pl