Kolejny reaktor, który może stanąć w Polsce, rusza do pracy na Bliskim Wschodzie

20 czerwca 2022, 06:00 Alert

Firma Nawah Energy Company otrzymała licencję na eksploatację trzeciego bloku Elektrowni Barakah od Federalnego Urzędu Regulacji Jądrowych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Docelowo mają tam stanąć cztery bloki w technologii koreańskiej APR1400. Taka sama jest oferowana Polakom przez firmę KHNP, która rzuciła wyzwanie amerykańskiemu Westinghouse i francuskiemu EDF.

Elektrownia jądrowa Barakah. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Barakah. Fot. Wikimedia Commons

Złożenie dokumentów wymaganych do udzielenia pozwolenia na eksploatacje trzeciego bloku nastąpiło w 2017 roku. Od tego czasu trwały analizy dokumentów przesyłanych przez wykonawcę, a także weryfikacja stanu faktycznego. Konstrukcja trzeciego bloku rozpoczęła się w 2014, a zakończyła w 2021 roku. Pierwszy blok jądrowy rozpoczął pracę w kwietniu 2021 roku, drugi w marcu 2022 roku. Czwarty blok gotowy jest w 92 procentach.

Wszystkie cztery bloki zbudowane są przez koreańską spółkę KHNP, która jest właścicielem technologii reaktorów 3+ serii APR1400 o mocy 1420 MW. Takie same reaktory są oferowane przez Koreańczyków w ramach starań o kontrakt na realizację Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, który zakłada budowę pierwszego obiektu w 2033 roku i 6-9 GW do 2043 roku. Dostawca technologii ma zostać wybrany do jesieni bieżącego roku.

World Nuclear News/Mariusz Marszałkowski

Nam: Polska i Korea mogą połączyć siły na globalnym rynku jądrowym (ROZMOWA)