Zełenski: Ukraina pomoże Unii Europejskiej odeprzeć presję energetyczną Rosji

28 lipca 2022, 06:45 Alert

– Zwiększymy eksport energii elektrycznej do konsumentów w Unii Europejskiej – podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu online, które odbyło się 27 lipca.

Budynek ministerstwa energetyki Ukrainy / fot. BiznesAlert.pl

Ukraina planuje zwiększenie eksportu energii elektrycznej do krajów Unii Europejskiej, aby „odeprzeć presję energetyczną” ze strony Moskwy – zapowiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski . – Zwiększymy eksport energii elektrycznej do konsumentów w Unii Europejskiej – zadeklarował w wystąpieniu online.

Wypowiedź Zełenskiego pojawiła się dzień po uzgodnieniu między państwami członkowskimi Unii Europejskiej skoordynowanej redukcji zużycia gazu ziemnego. Celem jest pomoc przede wszystkim Niemcom po drastycznych ograniczeniach przepływu „błękitnego paliwa” gazociągiem Nord Stream 1. Przepływ zmniejszył się do 20 procent jego standardowej przepustowości. Będzie to miało negatywny wpływ na energetykę w krajach Unii Europejskiej, w tym na produkcję energii elektrycznej.

W związku z tym Zełenski uważa, że Ukraina może sojuszniczo wesprzeć UE „w odparciu presji energetycznej Moskwy”. – Pomimo wojny zapewniliśmy integrację ukraińskich sieci z systemem europejskim w rekordowym czasie – powiedział ukraiński prezydent, dodając, że ta energetyczna pomoc będzie z bezpośrednią korzyścią także dla Ukrainy. – Eksport energii pozwoli nie tylko zwiększyć nasze dochody w wymienialnych walutach, ale także pomoże naszym sojusznikom poprzez zmniejszenie rosyjskiego szantażu energetycznego. Stopniowo uczynimy z Ukrainy kraj gwarantujący bezpieczeństwo energetyczne Europy – podkreślił.

Zarówno Kijów, jak i UE oskarżają Moskwę o wykorzystywanie gazu ziemnego jako broni gospodarczej i politycznej do szantażowania Zachodu.

Prezydent Zełenski w wystąpieniu skomentował również zniszczenie części Mostu Antonowskiego w obwodzie chersońskim (na południu Ukrainy), który znajduje się pod kontrolą sił rosyjskich. Wyjaśnił, że ten most ma strategiczne znaczenie dla zaopatrzenia wojsk rosyjskich operujących na tym obszarze.

Teresa Wójcik

Ukraina prosi USA o program lend-lease na zakup gazu