Łapiński: Zgazowanie węgla przez Azoty będzie opłacalne

19 października 2017, 06:15 Chemia

Inwestycja instalacji zgazowania węgla, która ma być realizowana wspólnie przez Tauron i Grupę Azoty jest opłacalna, co potwierdzają wstępne analizy przeprowadzone na etapie pre-FEED – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” wiceprezes Azotów Paweł Łapiński.

fot. Grupa Azoty

Paweł Łapiński poinformował również, że na potrzeby projektu zakupiona zostanie licencja na technologie, zgodnie z którymi już funkcjonują instalacje zgazowania węgla na świecie. Przypomniał również, że produktem zgazowania węgla, którym zainteresowana jest Grupa Azoty, nie jest energia, ale amoniak lub metanol.

Obecnie projekt jest analizowany i w przypadku uzyskania zgód korporacyjnych, Grupa przejdzie do fazy FEED. Na tym etapie kupuje się już technologie i przeprowadza dużo dokładniejsze analizy parametrów ekonomicznych projektu, konsekwencją czego jest znaczny wzrost kosztów, które w fazie FEED osiągną już poziom dziesiątek milionów złotych. Kontynuacja projektu będzie uzależniona od decyzji zarządu i rady nadzorczej.

Paweł Łapiński zwrócił też uwagę, że zapotrzebowanie na wybraną technologię jest tak duże, iż konieczne będą negocjacje z producentem terminu dostawy komponentów instalacji. – Jeśli budowa miałaby trwać zbyt długo, to okres eksploatacji całej instalacji, szacowany na 15-20 lat, będzie wykraczał poza ramy, w których jesteśmy w stanie prognozować, co wydarzy się na rynku. Ryzyko stanie się zbyt duże. To normalne zasady przygotowania tak poważnych inwestycji – powiedział w rozmowie z „DGP” wiceprezes Grupy Azoty.

Budowa instalacji zgazowania węgla do wytwarzania produktów chemicznych ma być realizowana wspólnie przez Tauron i Grupę Azoty. List intencyjny w tej sprawie spółki podpisały 20 kwietnia br.

Azoty rozważają częściowe zastąpienie gazu ziemnego gazem syntezowym otrzymanym w wyniku zgazowania węgla. Tauron chce wykorzystać węgiel w ramach tzw. czystych technologii węglowych.

Grupa Azoty chce także wejść w nowy segment wytwarzania produktów, które dotychczas w całości były importowane (metanol) lub produkowane na bazie sprowadzanego gazu ziemnego (amoniak).

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL