Ziębiec: Dyrektywa MiFID 2 zmieni rynek energii

18 sierpnia 2017, 07:15 Energetyka
gaz energetyka

Między innymi na temat praca nad wdrożeniem dyrektywy MIFID II oraz poziomu obliga giełdowego, z Jarosławem Ziębcem z Towarowej Giełdy Energii rozmawiał „Puls Biznesu”.

Rozmówca dziennika podkreślił między innymi, że w związku z wejściem w życie z dniem 3 stycznia 2018 r. dyrektywy MIFID II, ważne są odpowiednie przepisy przejściowe, które zagwarantują rozliczenie zawartych przed tą datą kontraktów terminowych na dotychczasowych zasadach.

Jak zwrócił uwagę na Rynku Terminowym Towarowym gazu ziemnego na dzień 11 sierpnia były zawarte kontrakty na lata 2018 i 2019 na łączny wolumen 41,1 TWh, co stanowi 22 proc. rocznego krajowego zużycia, a na RTT dla energii elektrycznej wolumen kontraktów na lata 2018, 2019 i 2020 wynosił 36,1 TWh, czyli 24 proc. rocznej krajowej produkcji energii elektrycznej netto.

Jarosław Ziębiec w rozmowie z PB podkreślił, że uwagi TGE odnośnie przepisów przejściowych dla kontraktów terminowych zostały przyjęte i jak dodał, TGE liczy, że tym kształcie znajdą się w ustawie i przejdą ścieżkę legislacyjną.

„Puls Biznesu” poruszył z w rozmowie z Jarosławem Ziębcem również kwestię obliga giełdowego na rynku energii elektrycznej. Rozmówca dziennika ujawnił, że TGE postuluje obligo na poziomie 55 proc.. Jak podkreślił w ocenie TGE taki poziom zapewni odpowiednią płynność rynku.

Puls Biznesu/CIRE.PL