Kazimierz Biskupi samorządem zasilanym wyłącznie zieloną energią

26 marca 2024, 15:30 Alert

–  Zielony certyfikat potwierdzający wykorzystanie energii elektrycznej wyłącznie z odnawialnych źródeł przyznany został we wtorek gminie Kazimierz Biskupi (woj. wielkopolskie). Jesteśmy pierwszym tego typu samorządem w Polsce – powiedział wójt Grzegorz Maciejewski.

Panel fotowoltaiczny. Fot. Energa
Panel fotowoltaiczny. Fot. Energa

Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP), samorząd podpisał umowę z PAK-VOLT, częścią Grupy Kapitałowej ZE PAK S.A., na dostarczanie energii elektrycznej o łącznej miesięcznej ilości prawie 2,5 tys. MWh, obowiązującą do 2031 roku. Dostarczana energia pochodzi wyłącznie z odnawialnych źródeł, takich jak biomasa, elektrownie wiatrowe i słoneczne. Potwierdzenie zastosowania zielonej energii zostało przekazane przez prezesa ZE PAK S.A., Piotra Woźnego, osobie reprezentującej samorząd.

– Współpraca z gminą Kazimierz Biskupi to modelowy przykład współpracy z samorządem w procesie transformacji. Wykorzystanie zielonej energii wytwarzanej przez ZE PAK pozwoliło przynieść nie tylko korzyści dla środowiska, ale także dla budżetu gminy. To pokazuje, że sprawiedliwa transformacja jest możliwa i jest szansą również na oszczędności – powiedział Woźny.

– Jesteśmy pierwszym samorządem w Polsce, który w stu procentach korzysta z zielonej energii – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej wójt gminy Kazimierz Biskupi Grzegorz Maciejewski.

PAP podaje, że gmina Kazimierz Biskupi szacuje, że podpisana umowa przyniesie jej ponad 600 tysięcy złotych oszczędności. Te środki mają zostać zainwestowane w kolejne projekty infrastrukturalne, których celem będzie zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, np. poprzez modernizację oświetlenia ulicznego na bardziej energooszczędne.

Historia tej miejscowości jest związana z działalnością kopalni węgla brunatnego, jednak obecnie cały region, wraz z samorządem, dąży do transformacji energetycznej, kierując się w stronę wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Priorytetem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała