Ponad dwa tysiące firm kupuje zieloną energię od Taurona

2 sierpnia 2022, 08:15 Alert

Ponad dwa tysiące klientów biznesowych Taurona kupuje w tym roku prąd w ramach produktów opartych wyłącznie na odnawialnych źródłach energii. W tej formule spółka dostarczy firmom trzy terawatogodziny energii.

Farma wiatrowa w Lipnikach / fot. Tauron

– Na ten rok Tauron sprzedał ponad trzy TWh energii z linii Eko dla biznesu. To dwukrotny wzrost wobec 2021 roku. Zamówienia (…) na obecny rok złożyło ponad tysiąc klientów z tego segmentu – poinformowała Grupa.

Gwarancja na energię z OZE

Ze statystyk wynika, że z roku na rok rośnie liczba odbiorców, którzy chcą mieć pewność, skąd pochodzi kupowana przez nich energia – stąd systematycznie rosnąca popularność wprowadzonej po raz pierwszy kilkanaście lat temu oferty, gdzie klienci mają gwarancję, iż korzystają z energii wytworzonej wyłącznie w odnawialnych źródłach: elektrowniach wodnych i wiatrowych, a od niedawna także w instalacji fotowoltaicznej – czytamy w komunikacie Taurona.

– Rokrocznie odnotowujemy większe zainteresowanie zakupem zielonej energii przez firmy i instytucje odpowiedzialnie podchodzące do prowadzenia biznesu i chcące przyczynić się do rozwoju OZE w Polsce – powiedział Tomasz Lender, wiceprezes spółki Tauron Sprzedaż ds. sprzedaży na rynku biznesowym.

Mniej CO2

Tauron wyliczył, że dzięki korzystaniu z zielonej energii, biznesowi klienci Grupy uniknęli w tym roku emisji ponad 250 tysięcy ton CO2, zaś w całym 2022 roku może to być ok. jednego mln ton dwutlenku węgla, wobec przeszło 700 tysięcy ton niewyemitowanego CO2 rok wcześniej.

Dostarczana w ramach „zielonych” produktów energia jest objęta Systemem Gwarancji Sprzedaży Energii Ekologicznej, nadzorowanym przez niezależną instytucję – Polskie Towarzystwo Certyfikacji Energii. Nadzór Towarzystwa obejmuje też audyt źródła pod kątem jego oddziaływania na środowisko, gospodarowania odpadami czy spełniania wszystkich wymaganych norm i procedur. Dzięki temu klient ma gwarancję, że prąd został wytworzony w konkretnym odnawialnym źródle, w ściśle określonym czasie – czytamy w komunikacie Taurona.

W tym roku z pochodzącego w pełni z OZE prądu z Taurona korzystają m.in.: Lotte Wedel, Toyota, Grupa Bosch czy zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce. W ramach innego produktu, z energii pochodzącej wyłącznie z OZE, mogą też korzystać odbiorcy indywidualni oraz małe i średnie firmy – podaje spółka.

Gwarancje pochodzenia to dokumenty poświadczające, że określona w nich ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej lub przemysłowej została wytworzona w OZE.

Polska Agencja Prasowa/Jakub Sadowski

Ciechalski: Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na OZE w Polsce? (ANALIZA)