Sondaż: Pokolenie obecnych nastolatków najbardziej dba o klimat

27 stycznia 2021, 11:00 Alert

Według badań Uniwersytetu Oksfordzkiego i ONZ, pokolenie obecnych nastolatków dba o klimat bardziej niż ich rodzice i dziadkowie. Największe badanie dotyczące globalnego ocieplenia, jakie kiedykolwiek odkryto, potwierdza to, co wiele osób już podejrzewało.

Greta Thunberg. Źródło:Flickr
Greta Thunberg. Źródło:Flickr

Komu najbardziej zależy na klimacie?

Sondaż obejmował odpowiedzi od ponad 1,2 miliona ludzi w 50 krajach, co jest największym jak dotąd badaniem dotyczącym zmian klimatu. Wynika z niego, że blisko 70 procent osób poniżej 18 roku życia uważa, że ​​zmiany klimatyczne są globalnym kryzysem, w porównaniu z 58 procentami osób w wieku powyżej 60 lat. Całkowita średnia wyniosła 64 procent.

Cassie Flynn z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju stwierdziła, że ​​jest to „gwałtowny przypływ poparcia dla ambitnych działań na rzecz klimatu”, które światowi przywódcy powinni wziąć pod uwagę. Podkreśliła ona, że publikacja sondażu zbiega się w czasie z rządowymi pakietami stymulacyjnymi dla gospodarek w ramach walki z recesją spowodowaną pandemią koronawirusa, co będzie miało istotne znaczenie dla młodzieży dopiero wchodzącej na rynek pracy. – Zapewnia to bezprecedensowy, kompleksowy obraz nie tylko tego, czy ludzie wierzą, że istnieje kryzys klimatyczny, ale także tego, jak chcą go rozwiązać, jakie są ich priorytety, aby wydostać nas z tego bałaganu – powiedziała Flynn.

Największy odsetek osób, dla których zmiany klimatu są poważnym problemem był w Wielkiej Brytanii – 81 procent. Badanie wykazało, że poparcie dla działań na rzecz klimatu wszędzie było znacznie wyższe wśród osób, które studiowały na uniwersytecie. Co do sposobów na ochronę środowiska, największą popularnością cieszyły się postulaty ochrony gleb i lasów, które otrzymały wsparcie od 54 procent respondentów. Najmniej popularna była promocja diet roślinnych.

Reuters/Michał Perzyński

Perzyński: Smutasy nie uratują klimatu (FELIETON)