Zmiany personalne we władzach państwowych spółek

2 grudnia 2015, 09:01 Alert

(Gazeta Wyborcza)

Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, na ostatni tydzień mijającego roku skarb państwa zaplanował walne zgromadzenia akcjonariuszy, na których odwoła członków rad nadzorczych spółek Enea i PGNiG. W poniedziałek ze stanowiska zrezygnował szef PKP SA Jakub Karnowski i Piotr Ciżkowicz z zarządu kolejowej spółki.

Nieplanowane wcześniej zebranie akcjonariuszy Enei, ma się odbyć 28 grudnia. Przychody firmy sięgają 10 mld złotych, a 51 proc. udziałów ma w niej Skarb Państwa. Nie jest jeszcze pewne ilu spośród 9-ciu członków rady nadzorczej zostanie odwołanych. Wszyscy z nich dopiero niedawno zaczęli swoją trzyletnią kadencję.

Z kolei 29 grudnia ma się odbyć walne zebranie akcjonariuszy w PGNiG. Jako powód podano: “konieczność wzmocnienia nadzoru właścicielskiego nad działalnością spółki”. Zmiana w radach nadzorczych jest niezbędna, do tego żeby odwołać członków zarządu.

Rotacje nie ominęły PKP. Jak pisaliśmy wczoraj, z funkcji zrezygnował prezes firmy Jakub Karnowski oraz jeden z członków zarządu. Nie podano powodów tej decyzji.