– Polska ma szanse stać się pomostem łączącym Chiny z Europą. Nasze korzyści wynikają z położenia geograficznego. Poprowadzenie lądowego elementu jedwabnego szlaku przez Polskę jest relatywnie najtańszym i najefektywniejszym rozwiązaniem. Polska jest także sporym rynkiem zbytu. Polsce sprzyja także członkostwo w Unii Europejskiej – podkreślił Adrian Zwoliński z Centrum Studiów Polska – Azja w audycji Rynek Opinii w Radio Dla Ciebie. Podsumował on zeszłotygodniową wizytę w Polsce prezydenta Chin, Xi Jinpinga.
– Inicjatywa Nowego Jedwabnego Szlaku powstała w 2013 roku. Ma przywrócić dwa szlaki: lądowy, łączący Chiny, Azję i Europę i Bilski i Wschód, a także szlak morski. Polska ma szanse zostać pomostem łączącym Chiny z Europą. Nasze korzyści wynikają z położenia geograficznego – uważa Adrian Zwoliński.
Wzrost zainteresowania Chin Europą najlepiej pokazują liczby. Bezpośrednie chińskie inwestycje wzrosły o 44 proc. Tradycyjni partnerzy Chin, tacy jak Niemcy czy Wielka Brytania, stanowią pierwszą strefę zainteresowania. Drugą strefą jest Europa Środkowo – Wschodnia, która w relacjach z Pekinem jeszcze do niedawana nie istniała – zauważa ekspert CSPA.
– Podpisane w zeszłym tygodniu, w czasie wizyty prezydenta Chin, Xi Jinpinga w Polsce, umowy o współpracy można podzielić na poszczególne kategorie. Pierwsze z nich stanowią umowy, porozumienia, memoranda, o charakterze intencjonalnym, które wykazują pewnie ramy współpracy, takie wszechstronne partnerstwo strategiczne. Drugą kategorią umów, są te podpisane przez poszczególne firmy, instytucje, które wychodzą poza ramę pewnych intencji, a konkretyzują się na poszczególnych płaszczyznach. Dla polskich innowacji współpraca z Chinami jest potencjalnie dużą szansą. Pomogłyby stworzyć silne marki, z tym jest jednak wciąż problem – zauważa Zwoliński.
– Wizyta prezydenta Chin będzie miała niewątpliwie znaczenie w infrastrukturze. W ramach istniejącego formatu współpracy międzynarodowej „16 +1” jest uruchomiona lina kredytowa, która ma wspierać projekty infrastrukturalne. Aby na dłużej zaistnieć we współpracy z Chinami potrzebne są pomysły, innowacje, których często brakuje polskim firmom, choć pojawia się coraz więcej firm oferujących interesujące chińczyków rozwiązania – podsumowuje Adrian Zwoliński z Centrum Studiów Polska – Azja.
Cała rozmowa dostępna jest na stronie Radia Dla Ciebie:Rynek opinii: wizyta prezydenta Chin w Polsce