Zwrot akcji w sporze Rosnieftu z Gazpromem o Sachalin

9 września 2015, 09:44 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Projekty na wyspie Sachalin

Jak poinformowała agencja RIA Novosti sąd arbitrażowy w Chabarowsku zmienił decyzję sądów niższych instancji, które odrzucały pozwy największej w Rosji spółki naftowej Rosnieft przeciwko operatorowi projektu Sachalin 2 spółce Sachalin Energy (50 procent plus jedną akcję posiada w niej Gazprom ) o udzieleniu dostępu do gazociągów na wyspie.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie sądu, sąd rejonowy, rozpatrzył w środę skargę kasacyjną Rosnieftu uchylając wyroki sądu pierwszej instancji oraz apelacyjnego. – Nastąpiła pełna zmiana decyzji sądu pierwszej instancji oraz postanowienia sądu apelacyjnego, wydane zostało nowe orzeczenie sądu – czytamy w oświadczeniu.

To zwrot akcji w długotrwałym sporze Rosnieftu i Gazpromu. Firmy walczą o rynek gazu w Rosji. Rosnieft chciałby także eksportować LNG z Sachalinu, co robi już Gazprom.

Jak informował 25 czerwca BiznesAlert.pl, Piąty Apelacyjny Sąd Arbitrażowy podtrzymał postanowienie Sądu Arbitrażowego w obwodzie sachalińskim o odmowie dostępu Rosnieftu do systemu przesyłowego gazu ziemnego dla jego projektu Sachalin-2.

Należy przypomnieć, że 19 lutego Sąd Arbitrażowy Obwodu Sachalińskiego postanowił odrzucić pozew Rosnieftu przeciwko spółce Sachalin Energy dotyczący dostępu do systemu transportu gazu projektu w wysokości 8 mld m3 rocznie.

Rosnieft potrzebował dostępu do gazociągów spółki-córki Gazpromu, aby móc wykorzystać je do przesyłu gazu z projektu wydobywczego Sachalin-1, co umożliwiłoby jego słanie do planowanego terminala Far East LNG. Jednak ze względu na problemy z dostępem do infrastruktury Rosnieft rozważa obecnie wycofanie się z tego pomysłu lub zrealizowanie go gdzie indziej. Jedyny terminal LNG w Rosji znajduje się właśnie na Sachalinie i należy do rywala Rosnieftu – Gazpromu, który decydował o dopuszczeniu tej firmy do infrastruktury.

Zdaniem sądu Rosnieft nie przedstawił dokumentów potwierdzających, że spółka samodzielnie bądź razem z ExxonMobil podjęła zasadniczą decyzję o budowie Far East LNG na Sachalinie a także dokumentów potwierdzających wybór gruntów przeznaczonych pod budowę zakładu.

Oczekuje się, że ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie Far East LNG będzie przyjęta do końca 2015 roku. Wartość projektu szacowana jest na 8 mld dolarów. Udziałowcami projektu Sachalin 1 są : ExxonMobil – 30 procent, japoński Sodeco – 30 procent, Rosnieft – 20 procent oraz indyjski ONGC – 20 procent.

Rosnieft sygnalizował jednak możliwość zamrożenia projektu. Nowa decyzja sądu jest zwrotem, który może pozwolić rywalowi Gazpromu na znalezienie porozumienia, tym bardziej, że ten koncern zwrócił się do Rosnieftu z propozycją zakupu gazu z jego złóż na potrzeby eksportu terminalem na wyspie.