Zyska: Myślę, że możemy spodziewać się rewizji planów klimatycznych

21 września 2021, 10:30 Energetyka

Komisja Europejska uznała nasze wcześniejsze propozycje za bardzo ambitne. Podniesienie celów z pakietu Fit for 55 powoduje przeformatowanie całej gospodarki. To wielkie wyzwania i wielka szansa. Myślę że możemy spodziewać się rewizji planów klimatycznych – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2021.

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska
Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska

Ireneusz Zyska na EKG 2021

– Mam nadzieję, że w 2021 roku odbędą się dodatkowe aukcje. Z końca 2020 roku aukcje przyniosły zakontraktowanie ponad 2000 MW, a wolumen był dwa razy większy. Osobiście wystąpiłem w tej sprawie z inicjatywą do prezesa URE. Trwają rozmowy i toczą się prace nad przygotowaniem tych aukcji. Na rynku są dojrzałe projekty, które mogą uczestniczyć w aukcjach i zostać zakontraktowane. Lepiej zrobić to wcześniej niż później, jeśli mamy takie możliwości. Aukcje będziemy organizować we wszystkich koszykach. O szczegółach będziemy informować w październiku – powiedział Ireneusz Zyska.

– Jestem przekonany, że będą kolejne aukcje OZE za rok. Coraz więcej dużych instalacji nie potrzebuje już wsparcia w postaci aukcji. Dla wielu podmiotów aukcje stały się doskonałym modelem rozwoju. System aukcyjny pozwala na stabilne finansowanie. 11 sierpnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE, gdzie przedłużamy system aukcyjny. Czekamy na wejście w życie ustawy. Jestem przekonany, że system aukcyjny uda się przedłużyć do końca 2027 roku i jeszcze spowoduje duży impuls dla rynku OZE – zaznaczył Zyska.

– MKiŚ podjęło inicjatywę legislacyjną, jest cały szereg uwag. Trzeba pamiętać, że forma dostarczania energii bezpośrednio od producenta do odbiorcy została w dużym stopniu wdrożona w życie. Bezpośrednia linia przesyłowa ułatwi rozwój przemysłu, tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój technologii. W Polsce mamy rozbudowany przeszył dużych napięć. To jest krwioobieg gospodarki. Musimy bardzo odpowiedzialnie rozwijać cały system. Musimy ułatwić przesył energii, wprowadzić takie rozwiązania, które umożliwią dynamiczny rozwój tego sektora i tego modelu dostaw energii, zachowując jednocześnie minimalne rygory, by nie powodować skoków napięć, które będą generować spięcia. Musimy to robić w ramach pewnej odpowiedzialności – podkreślił.

Ustawa odległościowa

– Jestem zdecydowanym zwolennikiem liberalizacji zasady 10h, tylko według określonych zasad, które zostały zaproponowane rzez ministra rozwoju i technologii. Chcę, żeby jeszcze w tym roku projekt wszedł pod obrady Sejmu, a nawet wszedł w życie. Jeżeli lokalna społeczność będzie za tym, aby w odległości krótszej niż 10h takie instalacji mogły powstać, to tam powstaną – z korzyścią dla nich. Dzisiaj elektrownie wiatrowe są bardziej przyjazne dla środowiska – ocenił Zyska.

Cel OZE z Fit for 55

– Komisja Europejska uznała nasze wcześniejsze propozycje za bardzo ambitne. Podniesienie celów z pakietu Fit for 55 powoduje przeformatowanie całej gospodarki. To wielkie wyzwania i wielka szansa. Zakładam, że w niektórych sektorach takich jak transport będzie bardzo trudno. Będziemy negocjować, aby ochronić polski rynek i polską gospodarkę. Myślę że możemy spodziewać się rewizji planów klimatycznych – powiedział.

Opracowali Aleksander Tretyn i Michał Perzyński