font_preload
PL / EN
Energetyka 11 grudnia, 2017 godz. 13:30   

Wyzwania innowacyjnej energetyki. „Europa nadal nie jest gotowa” (RELACJA)

CEDEnergy CEDEnergy. Fot. BiznesAlert

Przedstawiciele branży energetycznej mówili o innowacyjnych technologiach, które mogą wesprzeć transformację energetyczną w Europie Środkowej. W Brukseli odbył się Środkowoeuropejski Dzień Energii pod patronatem BiznesAlert.com. Przewodniczącym panelu branżowego był Hans van Steen z Dyrektoriatu Generalnego ds. Energetyki Komisji Europejskiej. 

– Technologia jest kluczowa dla sukcesu przejścia energetycznego – wskazał przewodniczący. Jego zdaniem technologie w połączeniu z reżimem technologicznym dają odpowiedź na to, jak szybko i na jakich warunkach można przeprowadzić zwrot w energetyce. Paneliści zastanawiali się jak do tego doprowadzić.

PGE: Niestałość prawa zagraża strategicznym projektom

Hanna Trojanowska, była pełnomocnik ds. polskiego programu energetyki jądrowej, wicedyrektor departamentu ds. współpracy w Polskiej Grupie Energetycznej. – Elektryfikacja kolejnych sektorów gospodarki może pomóc w realizacji polityki energetyczno-klimatycznej. Z tego powodu wspieramy rozwój czystych technologii węglowych. Jednak sam rynek nie wysyła odpowiednich zachęt – wskazała Trojanowska. – Liczymy i pracujemy nad możliwościami inwestycji w innowacje w Polsce.

– Zwrot energetyczny ma wymiar narodowy. Polska już teraz zmienia swój miks poprzez zwiększenie udziału OZE z 4 do 17 procent w latach 2008-2015. Jednocześnie zmniejszył się udział węgla z 90 do 85 procent – wyliczyła uczestniczka konferencji. PGE wspiera także elektromobilność. – Wierzę, że ten projekt będzie dalej rozwijany.

– Stałe zmiany regulacji są przeszkodą na drodze do realizacji kolejnych projektów – oceniła Trojanowska. – Sektor potrzebuje długoterminowych planów. Krajowe cele powinny być skoordynowane z unijnymi, ale kraje członkowskie powinny mieć możliwość dostosowania ich do lokalnych wymogów i wyzwań – dodała.

Miklos Panyi, szef departamentu spraw zagranicznych w MVM Group z Węgier, opowiadał o przejściu energetycznym w jego kraju. Jego firma jest aktywna na rynku energii w Europie Środkowej i Niemczech. – Potencjał fotowoltaiki może znacząco wspomóc sektor energetyczny w regionie. Spłaszczy zapotrzebowanie na energię. Rozwój samochodów elektrycznych zmusi z kolei do rozwoju magazynów energii. Nie wolno także zapominać o potrzebie rozbudowy bazy wytwórczej – wyliczył Węgier. Mówił o krajowych programach rozwoju innowacji i startupów, współpracy z uniwersytetami. Panyi wspomniał także o energetyce nuklearnej, która jego zdaniem nadal ma dobre perspektywy rozwoju dzięki innowacyjnym rozwiązaniom.

Korolec: Europa nadal nie jest gotowa na elektromobilność

Według byłego ministra środowiska nasz kontynent nadal nie jest gotowy na rozwój elektromobilności.

– Europa nie jest gotowa na rewolucję elektromobilności – powiedział Marcin Korolec z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych i były minister środowiska. – Mamy tylko kilka modeli do sprzedaży. Tymczasem nasi koledzy z Chin poprzez decyzję polityczną o tym, że chcą zostać pierwszym producentem samochodów elektrycznych, rozwijają branżę.

– Kraje Unii Europejskiej i OECD mają jasną przesłankę ekonomiczną za elektryfikacją transportu. Importujemy ropę zamiast używać lokalnych źródeł energii – wskazał Korolec.

Jego zdaniem kraje Europy Środkowej potrzebują wsparcia. Polska – przy odwrocie od węgla. Kraje na południe od nich – ze względu na to, że posiadają wiele fabryk samochodów, które należy przestawić na technologie elektromobilne.

Firmy stawiają na innowacje i nowe technologie. Ich klienci też

O dywersyfikacji rynku gazu w Polsce mówiła Anna Wilmanowska z PGNiG. Wspomniała także o rozwoju innowacyjnych projektów za pomocą INNVENTO, programu rozwoju startupów. – Będziemy wydobywać gaz lepiej, szybciej, bardziej innowacyjnie – powiedziała.

Andreas Sutt ze spółki Enefit zajmującej się sprzedażą energii na rynku Europy Środkowej opowiadał o rozwoju działalności. – Z punktu widzenia rynku i konsumentów przejście energetyczne jest niezbędne. To wielka szansa na wytworzenie wartości dodanej – ocenił. Jego zdaniem pożądane rozwiązanie to smart metering, czyli inteligentne liczniki, a także cyfryzacja energetyki.

Tomas Sipos, dyrektor departamentu regulacji w Zapadoslovenskiej Distrubucnej, największej firmie dystrybuującej energię w zachodniej Słowacji. – Klienci są bardzo zainteresowani czystymi technologiami, szczególnie fotowoltaiką. Mamy do czynienia z coraz większą ich aktywnością. Rośnie ilość prosumentów, użytkowników elektromobilności, usług ładowania.