Czerwiński: Polski system energetyczny jest stabilny

13 sierpnia 2015, 06:14 Energetyka

Premier Ewa Kopacz i Andrzej Czerwiński, minister Skarbu Państwa, rozmawiali o funkcjonowaniu systemu elektroenergetycznego w czasie wzmożonego popytu na prąd z zarządem spółki Enea i pracownikami Elektrowni Kozienice. Zapoznali się z sytuacją elektrowni związaną z wysokimi temperaturami. Bloki kozienickiej elektrowni są chłodzone wodą z Wisły. Przy obecnie niskim stanie rzeki i wysokiej temperaturze powietrza, elektrownia musi starannie monitorować temperaturę wody, która jest oddawana do Wisły, by nie przekroczyć 35 stopni Celsjusza. To górny dopuszczalny poziom ze względu na normy środowiskowe.

– Priorytetem rządu jest bezpieczeństwo i stabilność dostaw energii. W obecnej, wyjątkowej sytuacji, mamy do czynienia z ograniczeniami dobowymi, ale wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw, które mają takie sytuacje przewidziane w umowach. Chcemy, by było ich jak najmniej. Ograniczenia nie będą dotykać indywidualnych odbiorców ani instytucji ratujących życie – zapowiedziała Ewa Kopacz.

Rada Ministrów na posiedzeniu 11 sierpnia 2015 r. wydała rozporządzenie w sprawie wprowadzenia ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dla odbiorców energii elektrycznej o mocy umownej powyżej 300 kW do końca sierpnia 2015 r. Ma ono na celu zabezpieczenie systemu w sytuacji przedłużających się upałów.

– Mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją, ale nasz system energetyczny jest przygotowany, bezpieczny i stabilny. Nie ma zagrożenia dostaw dla indywidualnych odbiorców. To między innymi efekt inwestycji w moce wytwórcze i przesyłowe, które są przygotowywane i prowadzone w spółkach energetycznych od kilku lat. Ich łączna wartość sięga ponad 100 mld zł – powiedział Andrzej Czerwiński.

Minister Skarbu Państwa wskazał, że wysoka konsumpcja energii to dodatkowy popyt na węgiel z polskich kopalni. Jak przekonywał, tworzenie w Polsce holdingów energetyczno-węglowych ma ekonomiczne uzasadnienie.

– Polska energetyka jeszcze przez kilkadziesiąt lat będzie oparta na węglu. Łączenie sektora górniczego z energetyką jest właściwie, efekt tego działania może być pozytywny dla obu stron – dodał minister.

Andrzej Czerwiński odwiedził również budowę 11. bloku energetycznego Enei w Kozienicach. Jego budowa, którą prowadzi m.in. Polimex-Mostostal, spółka z udziałem Skarbu Państwa, jest prowadzona zgodnie z harmonogramem. Blok o mocy ponad 1000 MW jest już w 69 proc. gotowy, a jego uruchomienie jest planowane na 2017 rok.

Elektrownia Kozienice produkuje ok. 9 proc. energii elektrycznej w Polsce, w tym dla mieszkańców Warszawy i Mazowsza. Jej właściciel – spółka Enea – jest sprzedawcą, dystrybutorem i producentem energii. Sprzedaje prawie 13 proc., a produkuje prawie 8 proc. prądu wykorzystywanego w Polsce. Dostarcza go do około 2,5 mln klientów z północno-zachodniej części kraju.

Źródło: Ministerstwo Skarbu Państwa