font_preload
PL / EN
PAP Środowisko 30 sierpnia, 2016 godz. 13:00   
REDAKCJA

Domagalski: Chiny zainwestują w polską branżę gospodarowania odpadami

Składowisko odpadów

Największa chińska inwestycja w Polsce – sfinalizowana. Wiceminister Radosław Domagalski uczestniczył w ceremonii podpisania umowy sprzedaży chińskiemu inwestorowi większościowego pakietu udziałów spółki Novago, która jest jednym z największych w Polsce podmiotów branży gospodarowania odpadami. Wartość transakcji to 123 mln zł.

– Dzisiejsza inwestycja wpisuje się w politykę współpracy Polski z Chinami, która po wizycie prezydenta Xi Jinpinga w czerwcu nabiera przyspieszenia. Decyzja biznesowa obydwu firm potwierdza, że Polska i Chiny mają duży potencjał do rozwijania współpracy w zaawansowanych technologicznie branżach, takich jak ochrona środowiska – podkreślił wiceminister Domagalski.

Wiceminister rozwoju odniósł się także do społecznych aspektów przedsięwzięcia.

– Liczymy na to, że współpraca inwestycyjna z chińskim partnerem pozwoli na szybszy rozwój Novago na rynkach zagranicznych i przyczyni się do utworzenia kolejnych, stabilnych i wysoko jakościowych miejsc pracy w Mławie i regionie – podkreślił.

Polskę i Chiny łączy partnerstwo strategicznie.

– Jesteśmy gotowi na pogłębianie współpracy handlowej oraz inwestycyjnej. Liczymy, że nasze relacje przełożą się na większą aktywność inwestycyjną polskich firm w Chinach – podkreślił wiceszef resortu.

– Ma w tym pomóc udział Polski w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, który umożliwi zaangażowanie w realizację inwestycji wpisujących się w koncepcję Nowego Jedwabnego Szlaku.

Wiceminister rozwoju zapewnił, że Polska jest niezmiennie otwarta na kapitał zagraniczny, w tym na inwestorów z Państwa Środka.

– Premiujemy te projekty, które wiążą się z transferem nowoczesnych technologii, dlatego inwestycje w innowacje, badawczo-rozwojowe i w sektorze nowoczesnych usług cieszą się poparciem polskiego rządu – zaznaczył wiceminister.

Dodał, że inwestorzy mogą liczyć na profesjonalną obsługę na każdym etapie procesu inwestycyjnego.

Przy okazji uroczystości podpisania umowy wiceminister Domagalski spotkał się także z przedstawicielami zarządu China Everbright na temat możliwości rozwijania współpracy między Polską a Chinami.

Ta inwestycja dokonana niespełna trzy miesiące po wizycie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Warszawie pokazuje, że deklaracja chęci zacieśnienia relacji gospodarczych z Chinami powoli się materializuje – powiedział PAP wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.

Wiceminister zaznaczył, że jest to największa dotychczas chińska inwestycja w Polsce i zarazem największa akwizycja w branży ochrony środowiska w Europie Środkowo-Wschodniej. „Mam nadzieję, że inwestycja będzie realizowana z korzyścią dla tej firmy (…) i da sygnał, że Polska jest interesującym krajem dla chińskiego kapitału i przyciągnie też inne inwestycje”. „Jesteśmy otwarci na chiński kapitał”, dodał.

Na pytanie PAP, czy nowa inwestycja wyznacza nowy trend, wiceminister Domagalski-Łabędzki odpowiedział m.in.: – To, że jest to przejęcie, a nie inwestycja typu ,,greenfield”, niczego nie zmienia”. Jak dodał, obecnie „taka jest logika chińskich inwestycji w Europie i trudno, żeby w Polsce było inaczej; chiński kapitał chce przejmować pewne zasoby, które już są na rynku”.

– Dopóki inwestycje oceniamy jako bezpieczne i korzystne z punktu widzenia gospodarki, wszystko jest w porządku. Novago jest bez wątpienia liderem w swojej branży, ale stosowane przez nią technologie będą rozwijane przez chińskiego inwestora, zaś regionalnie firma nabierze na wartości, powstaną – tak się spodziewamy – tzw. dobre miejsca pracy, czyli te oparte na wiedzy – zaznaczył wiceminister.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju/Polska Agencja Prasowa