JSW zatwierdza strategię do 2030 roku. Chce zwiększyć wydobycie i sprzedaż

20 grudnia 2017, 11:15 Alert

Strategia JSW na lata 2018-2030 zakłada marżę EBITDA grupy średnio na poziomie 30 proc. oraz łączne nakłady inwestycyjne i kapitałowe w grupie w wysokości około 18,9 mld zł – podała spółka w komunikacie.

Siedziba JSW. Fot. JSW S.A.
Siedziba JSW. Fot. JSW S.A.

JSW zakłada też stabilną produkcję węgla na poziomie od 15,6 mln ton w 2018 roku do 18,2 mln ton w 2030 roku przy kosztach gwarantujących rentowność EBITDA oraz poziom sprzedaży węgla na poziomie zbliżonym do produkcji węgla.

Produkcja i sprzedaż koksu ma wynieść powyżej 3,4 mln ton.

Spółka podała, że podstawowe założenia biznesowe w obszarze produkcji węgla to: zabezpieczenie dostępu do zasobów węgla koksowego poprzez rozwojowe inwestycje – udostępnianie nowych złóż oraz nowych poziomów wydobywczych; rozszerzenie bazy zasobowej, w szczególności w zakresie węgla koksowego typu 35; zwiększenie wydobycia węgla do poziomu powyżej 18 mln ton w perspektywie do 2030 r., zwiększenie udziału produkcji węgla koksowego w produkcji ogółem do poziomu powyżej 85 proc. od 2020 r.; efektywne wykorzystanie metanu oraz gazu koksowniczego do produkcji energii; dalsza optymalizacja kosztów.

Program inwestycyjny grupy JSW zakłada realizację projektów inwestycyjnych w latach 2018-2030 o łącznych planowanych nakładach w wysokości 18,9 mld zł.

Priorytetem jest rozwój działalności wydobywczej, modernizacja i optymalizacja funkcjonowania segmentu koksowniczego, zapewnienie samowystarczalności energetycznej poprzez rozwój mocy wytwórczych w oparciu o własną bazę surowcową (metan i gaz koksowniczy).

Spółka planuje też poprawę rentowności grupy oraz integrację poszczególnych segmentów działalności, wdrażanie innowacyjnych technologii w całym ciągu produkcji, poprawę efektywności.

W obszarze koksu JSW planuje budowę nowych baterii koksowniczych w Koksowni Przyjaźń w celu produkcji koksu wielkopiecowego o wysokich parametrach przy wykorzystaniu najniższego wskaźnika konwersji oraz rozbudowę infrastruktury w Koksowni Radlin w celu produkowania koksu wielkopiecowego o bardzo wysokich parametrach.

„Oprócz inwestycji w obszarze koksu będą prowadzone inwestycje w obszarze produktów węglopochodnych skupiające się na maksymalnym odzysku produktów węglopochodnych z gazu koksowniczego, zapewnieniu optymalnej technologii przy spełnieniu obowiązujących wymagań ochrony środowiska oraz bezpieczeństwie technologicznym” – napisano w komunikacie.

Spółka chce całkowicie spłacić zadłużenie z tytułu emisji obligacji do 2019 roku. Wśród celów związanych z zabezpieczeniem stabilności finansowej JSW wymienia także utworzenie funduszu stabilizacyjnego FIZ i wdrożenie w grupie jednolitych procesów finansowych, w tym zarządzanie ryzykiem kredytowym, walutowym i rynkowym.

JSW przewiduje w strategii utrzymanie poziomu długu netto do skonsolidowanej EBITDA poniżej 2,5x.

Polska Agencja Prasowa