Kardaś: Pseudoprywatyzacja w sektorze naftowym Rosji (ANALIZA)

13 października 2016, 08:15 Energetyka

ANALIZA

Dr Szymon Kardaś

Ośrodek Studiów Wschodnich

10 października rząd Federacji Rosyjskiej zaakceptował transakcję zakupu przez największy rosyjski państwowy koncern naftowy Rosnieft’ 50,08% udziałów w spółce Basznieft’. Zgodnie z decyzją rządu transakcja ma zostać sfinalizowana do 14 października br. Basznieft’ jest dynamicznie rozwijającą się rosyjską firmą naftową – ok. 20 mln ton wydobycia ropy w 2015 roku (szóste miejsce wśród największych producentów ropy w Rosji), znacjonalizowaną w grudniu 2014 roku. Pozostałymi udziałowcami spółki są władze regionalne Baszkortostanu (25% akcji), spółki córki Baszniefti (4,41%) oraz inne osoby prawne i fizyczne (20,51%).

 

Prezydent Władimir Putin i Igor Sieczin (prezes Rosnieftu). Fot. Rosnieft
Prezydent Władimir Putin i Igor Sieczin (prezes Rosnieftu). Fot. Rosnieft

Komentarz

  • Sprzedaż pakietu kontrolnego Baszniefti jest z jednej strony realizacją planów rosyjskiego rządu. W budżecie federalnym na rok 2016 zakładano wpływy na poziomie 1 bln rubli pochodzące z prywatyzacji firm państwowych, w tym ze sprzedaży udziałów w Baszniefti oraz 19,5% udziałów w Rosniefti (państwo posiada obecnie 69,5% akcji koncernu). Z drugiej została ona wymuszona przez coraz trudniejszą sytuację finansową Rosji. Plany prywatyzacyjne strategicznych aktywów ogłaszano bowiem wielokrotnie w poprzednich latach, nie podejmując jednak ostatecznych decyzji w tej sprawie.
  • Zgoda na przejęcie pakietu kontrolnego Baszniefti przez Rosnieft’ dowodzi wciąż bardzo silnej pozycji lobbingowej szefa tej ostatniej Igora Sieczina.

Więcej:

Ośrodek Studiów Wschodnich

 

 

 

 

 

Ośrodek Studiów Wschodnich