font_preload
PL / EN
Energetyka Gaz Ropa 28 czerwca, 2017 godz. 10:45   
KOMENTUJE: Michał Kurtyka

Kurtyka: Polska wie, jak przygotować się na pakiet zimowy

Michał Kurtyka Michał Kurtyka, fot. Ministerstwo Energii

Zdaniem przedstawiciela ministerstwa energii pakiet zimowy, czyli propozycja nowych regulacji unijnych dla energetyki nie tylko, zdecyduje o losie polskiego sektora. Polska ma plan działania.

– Jeżeli mówimy o bezpieczeństwie, polityce i biznesie to nie sposób nie zacząć o kwestiach regulacyjnych. Energetyka szeroko pojęta jest coraz bardziej sferą objęta coraz szczegółowymi i wymagającymi regulacjami, które są tworzony na wielu poziomach jeżeli chodzi o instytucje UE. Mamy kompleksowy paket, tzw. pakiet zimowy, który dotyczy w głównej mierze rynku elektroenergetycznego. Będzie miał on bardzo istotny wpływ na to jak będzie wyglądała energetyka w przyszłość – mówił w trakcie otwarcia Kongresu PetroBiznes wiceminister energii Michał Kurtyka. Patronem medialnym wydarzenia jest BiznesAlert.pl.

W kontekście pakietu zimowego stwierdził, że ważne jest wyważenie różnych proporcji w kwestii uprawnień do emisji. – Na poziomie rządowym robimy wiele. Warto wspomnieć o prowadzonej polityce dywersyfikacji  dostaw gazu. Jest to najbardziej kompleksowa polityka. Jej przykładem jest przekierowanie zaspokojenia, nie tylko polskiego, ale również regionalnego popytu na gaz, nie przy pomocy kierunku wschodniego, ale z Norwegii, przy pomocy gazociągu Baltic Pipe. Ważne jest szerokie wykorzystanie rynku LNG. Symbolicznym momentem był odbiór LNG z USA w Polsce – mówił wiceminister energii.

Podkreślił również, że Polska sięga po zasoby, które były dotychczas pomijane, np. metan. Jako przykład przywołał powołanie w Katowicach Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla.

– Działamy bardzo intensywnie aby nasza energetyka, chemia oraz petrochemia dobrze przygotowały się na wyzwania które odczytujemy, że wystąpią w najbliższym czasie – zapewniał Kurtyka wymieniając przy tym realizacje przez resort polityki rozwoju elektromobilności czy Pakietu na rzecz czystego transportu.

W trakcie otwierającego wystąpienia wiceminister wspomniał również o istocie współpracy sektora energetycznego i instytucji publicznych z nauką. Ważną rolę w tej kwestii mają pełnić inkubatory.