LNG pod strzechy. Wyspowa dystrybucja PGNiG (RELACJA)

25 października 2017, 12:00 Energetyka

Spółka PGNiG będzie dostarczać LNG dla lokalnych odbiorców w województwie pomorskim. Z surowca ma korzystać m.in. firma Iglotex i mieszkańcy Skórcza. – Wyspowa dystrybucja to nowy obszar działalności, w który wchodzi PGNiG. Wysokiej jakości paliwo LNG sprzyja naszej ofercie produktowej – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Dostarczane przez PGNiG LNG będzie wykorzystywane m.in. do zapewnienia ekologicznego źródła ciepła dla dużej części mieszkańców Skórcza. – Dzięki inwestycji powstanie układ kogeneracyjny w postaci stacji regazyfikacji, lokalnej sieci ciepłowniczej i energetycznej o mocy ok 2,5 MWel – powiedział prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha.
Piotr Woźniak zadeklarował, że jego spółka chce zaistnieć na Pomorzu.

LNG Skórcz
fot. BiznesAlert.pl

– Próbowano w tym regionie szukać gazu łupkowego, ale ze względu na koszty projekt czasowo zawieszono. Znaczenie dla Polski i regionu ma LNG. Dotychczas przyjęto już 22 ładunki z dostawą surowca, około 2 mld m sześc. gazu – mówił.– Wymogiem czasu i środowiska jest przestawienie się na gaz, a o wyborze tego paliwa zdecydował Iglotex – stwierdził prezes.

– To przedsięwzięcie jest doskonałym przykładem na wielostronność wykorzystania LNG, który jako PGNiG sprowadzamy do Polski. Import skroplonego gazu ziemnego jest nie tylko istotny dla bezpieczeństwa energetycznego całego kraju, ale ma też bardzo ważne znaczenie lokalne. Tak jak tu w Skórczu, gdzie poprzez wyspową instalację surowiec zostanie wykorzystany w celach biznesowych, a także do ogrzewania mieszkań – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Gazomobilność i kogeneracja

Henryk Mucha dodał, że to pierwsza umowa na dostawę LNG dla mającego powstać układu kogeneracyjnego, gdzie gaz nie będzie służył tylko spółkom, ale i mieszkańcom.

– PGNiG Obrót Detaliczny ma 6,5 mln klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Wchodzimy w CNG i w LNG – powiedział. Dodał, że PGNiG od września 2016 roku stosuje LNG do bunkrowania statków pochodzących ze Stoczni Remontowej w Gdańsku.

Podkreślił, że PGNiG będzie stawiał na budowę stacji regazyfikacji oraz działać na rzecz podpisywania nowych umów, które przybliżą do ich powstania.

– Kogeneracja, czyli skojarzenie wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej wraz z siecią ciepłowniczą i energetyczną, to droga, którą chcemy jako PGNiG OD podążać. To nie tylko biznes, ale przykład na to, że ekologiczny gaz LNG jest idealnym rozwiązaniem dla tych miejsc, gdzie sieć gazowa jeszcze nie dotarła, a gdzie władze lokalne myślą o ograniczeniu emisji szkodliwych związków do atmosfery – stwierdził Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG OD.

Dodał także, że spółka stawia na gazomobilność. – Mamy już 20 stacji CNG na terenie kraju – powiedział.

Partnerem Biznesowym projektu jest GK Iglotex SA, a Partnerem Publicznym Powiat Starogardzki i Gmina Miejska Skórcz. Partnerem technologicznym odpowiedzialnym za rozbudowę stacji regazyfikacyjnej  jest Green Investment Sp. z o.o.

– Przedsięwzięcie przyniesie niesamowite efekty. Na obszarze objętym projektem diametralnie zmniejszy się emisja dwutlenku węgla i rakotwórczego pyłu zawieszonego PM10. To imponujący wynik. Zyska środowisko, ale i mieszkańcy. Przyznam, że pracownicy WFOŚiGW w Gdańsku mają swój udział w realizacji tego przedsięwzięcia. Przyłożyliśmy rękę, aby Skórcz powoli stawał się miastem, w którym przyjemnie się oddycha. Byliśmy za tym, aby stworzyć coś ambitniejszego niż gazociąg. I takim rozwiązaniem jest realizowana wysokosprawna kogeneracja, która może stać się dobrym przykładem walki ze smogiem dla innych miejscowości na Pomorzu – powiedział Maciej Kazienko, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

– Realizacja inwestycji układu kogeneracyjnego to przede wszystkim obniżenie kosztów ciepła i energii elektrycznej dla lokalnego biznesu i mieszkańców, przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na środowisko. Nowa umowa na dostawy gazu z pewnym i polskim partnerem, jakim jest PGNiG, to przede wszystkim gwarancja niezakłóconych dostaw surowca. Na mapie Polski jest jeszcze wiele miast i gmin, w których tego typu projekty energetyczne w oparciu o gaz LNG i kogenerację, mogłyby być powielone, więc zachęcamy lokalne władze samorządowe do kontaktu – zaznaczył Artur Sarosiek, prezes GI City Therm Sp. z o.o.

Koszt inwestycji to ok. 19 mln zł, z czego 10 mln będzie pochodzić ze środków regionalnych. Nadwyżki energii będą sprzedawane do sieci. W planach jest powstanie klastra energetycznego. Zakończenie inwestycji jest planowane na III kwartał przyszłego roku.

Walka ze smogiem

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński powiedział, że inwestycja w Skórczu jest ważna ze względu na dywersyfikację dostaw. – Już teraz mamy terminal LNG, a wkrótce – mamy nadzieję – będzie także Baltic Pipe – powiedział. Jego zdaniem równie ważna jest walka ze smogiem, w której może pomóc gaz. – Niska jakość powietrza wynika z ubóstwa energetycznego oraz chciwości. Część Polaków stać na dobre paliwo, ale mimo to spalają paliwo tańsze – tłumaczył. Powiedział, że problemem jest termomodernizacja budynków publicznych i prywatnych. Koszt tych działań szacowany jest na ok. 200 mld zł. – To wyzwanie na 20-30 lat – powiedział Smoliński.

Zasilenie niemal połowy miasta w ekologiczne ogrzewanie to dla mieszkańców niższe koszty ciepła i zmniejszenie rocznej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery z poziomu prawie 14 tys. ton do  3 tys. ton CO2 – co oznacza redukcję aż o 78% szkodliwych gazów do atmosfery.

 BiznesAlert.pl/PGNiG