Nadal nie ma zgody na rynek mocy. Polska broni rozbudowy Elektrowni Ostrołęka

23 października 2017, 15:55 Alert

Na najbliższym, 50. posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w dniach 25, 26 i 27 października 2017 r. opublikowany porządek obrad przewiduje pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o rynku mocy. Jest to drugi punkt tego porządku w pierwszym dniu obrad.

Elektrownia Ostrołęka

Projekt przedstawiony posłom w druku sejmowym nr 1722 wraz z projektami aktów wykonawczych ma prezentować i uzasadniać minister energii Krzysztof Tchórzewski. Ten sam minister – podkreśla w piśmie przewodnim do sejmu premier Beata Szydło – będzie reprezentować rząd w Warszawie, w pracach parlamentarnych nad tym projektem.

Dokument wpłynął do sejmu 6 lipca 2017 r. Premier Szydło poinformowała wówczas, że „w dniu 16 listopada 2016 r. została dokonana prenotyfikacja w Komisji Europejskiej projektu ustawy w celu uzyskania pewności prawnej w zakresie uznania przepisów tego projektu za pomoc publiczną w rozumieniu art. 107 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.”

Nie ma informacji, czy ostatecznie została uzyskana notyfikacja. Według nieoficjalnych informacji prowadzone były w tej sprawie rozmowy z odpowiednimi politykami Komisji Europejskiej, które nie przyniosły rozstrzygnięcia. Kością niezgody ma być niespodziewany pomysł Ministerstwa Energii, aby wsparciem z rynku mocy objąć projekt rozbudowy Elektrowni Ostrołęka, poprzez rozciągnięcie okresu obowiązywania mechanizmu do czwartej dekady tego wieku.

Pojawiły się też informacje, że w wyniku rozmów z Komisją do projektu mają być wniesione poselskie poprawki. Jednakże w projekcie 50 posiedzenia sejmu jest przywołany ten sam projekt ustawy, który został przekazany 6 lipca. Nie wiadomo jaka jest treść ewentualnych poprawek, czy wniesie je prezentujący projekt minister Tchórzewski, czy też posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Trzeba jednak pamiętać, że obowiązująca informacja o podjęciu przez sejm debaty w pierwszym czytaniu projektu tej ustawy zostanie przekazana w „Harmonogramie posiedzenia”, który zostanie przedstawiony w dniu rozpoczynających się obrad. Zaś ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sejm w głosowaniu przyjmującym porządek obrad.

Jeśli odbędzie się pierwsze czytanie – projekt wraz z wnioskami posłów, wniesionymi poprawkami itp, trafi do sejmowej komisji energii i skarbu państwa. W programie 50 posiedzenia sejmu przewidziano, że komisja ta 26 października (czwartek), o godz. 18:30 rozpatrzy wniosek o powołanie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o rynku mocy. Wspomniane posiedzenie odbędzie się pod warunkiem skierowania przez sejm projektu tej ustawy do prac w komisji.

BiznesAlert.pl