font_preload
PL / EN
Energetyka PAP Węgiel 25 listopada, 2016 godz. 9:15   
REDAKCJA

Tchórzewski: Spółki energetyczne nie finansują bieżącej działalności kopalń

Kopalnia Bogdanka szyb_ZPMW Kopalnia Bogdanka - szyb

Ministerstwo energii prostuje dzisiejszą depeszę Polskiej Agencji Prasowej dotyczącej wypowiedzi ministra Krzysztofa Tchórzewskiego w Radiu WNET. Resort podkreśla, że spółki energetyczne nie wpłacały i nie wpłacają środków finansowych na bieżącą działalność polskich kopalń. 

W dzisiejszej depeszy PAP poinformowała, że minister Tchórzewski miał stwierdzić, iż spółki energetyczne już nie będą finansowały kopalń. Energetyka musi inwestować na dużą skalę, by odpowiedzieć na potrzeby rynku. W górnictwie z kolei planowane jest wygaszanie nierentownych kopalń, a w przyszłości – budowa nowych szybów. – Spółki energetyczne już nie będą wpłacały pieniędzy do kopalń, na ich płynność sytuacja w górnictwie nie będzie miała wpływu – miał powiedział Tchórzewski w radiu „Wnet”.

Jak pisze jednak resort energii słowa ministra zostały wyjęte z kontekstu. Pytanie sugerowało, że energetyka dotuje górnictwo. Wypowiedź ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z kolei miała na celu zwrócenie uwagi, że spółki energetyczne nie wpłacały i nie wpłacają środków finansowych na bieżącą działalność polskich kopalń. Objęły one jedynie udziały w powstałej 1 maja 2016 r. Polskiej Grupie Górniczej. W związku z tym również to, co dzieje się w górnictwie nie ma żadnego wpływu na płynność finansową spółek energetycznych.

Polska Agencja Prasowa/Ministerstwo Energii

AKTUALIZACJA: GODZ. 15:02 25.11.2016