Tusk: Grupa Wyszehradzka wypracuje mechanizm solidarności gazowej

15 maja 2014, 12:51 Energetyka

Premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji zdecydowali o wypracowaniu mechanizmu solidarności gazowej na wypadek trudności w dostawach gazu. – Ten mechanizm w regionie będzie dobrym przykładem, by wypracować solidarność gazową dla całej Unii Europejskiej – powiedział premier Donald Tusk.

– Dorobek ostatnich miesięcy pokazuje, że to był dobry czas dla Grupy Wyszehradzkiej – powiedział premier. Stwierdził, że różnice zdań zdarzają się w całej Europie, ale konieczne jest budowanie wspólnych stanowisk. – Grupa Wyszehradzka jest dobrym przykładem jak budować takie wspólne stanowiska – dodał. Grupa Wyszehradzka wypracowała wspólne stanowisko m.in. w sprawie Ukrainy i bezpieczeństwa energetycznego.

Donald Tusk podkreślił, że warto pracować nad projektem Unii Energetycznej, także jeśli chodzi o uwspólnotowienie zakupów i negocjacji cen gazu. Przypomniał, że co do zasady wszyscy jego rozmówcy wśród liderów europejskich zgadzają się z polskim projektem Unii Energetycznej, zaś szczegóły wymagają wspólnego dopracowania.

Premier odniósł się do informacji o wzroście PKB w Polsce. PKB w I kwartale 2014 r. wzrósł o 3,3% rok do roku, po wzroście o 2,7% w IV kwartale 2013 r. W porównaniu do IV kwartału 2013 r. PKB wzrósł o 1,1%. Premier stwierdził, że wzrost PKB oznacza także więcej nakładów na obronę. Jest to ważne w kontekście wzmacniania współpracy obronnej i zbrojeniowej krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Premier uczestniczył wraz z premierami Grupy Wyszehradzkiej w panelu „Finding Common Grounds in Time of Crisis”.

– Jeśli nie będziemy mieli wspólnego stanowiska w sprawach obrony i energetyki przegramy batalię o przyszłość Europy – powiedział. Premier Tusk podkreślał konieczność solidarnych działań krajów UE. – Dzisiejszy kryzys wymaga testu solidarności w jeszcze większym stopniu niż dotychczas – dodał.

Zaznaczył, że kiedy powstawała Grupa Wyszehradzka nie było pewne, że kraje członkowskie wejdą do UE szybciej razem niż osobno. – Zwyciężyła wtedy idea solidarności – dodał.

– Z Rosją rozmawia się dużo lepiej o gazie, kiedy ma się alternatywne źródło i kiedy ma się innych partnerów – powiedział Donald Tusk w Bratysławie. Premier Tusk zaznaczył, że wspólne zakupy surowców są dziś wyzwaniem dla Europy. Przypomniał, że co do zasady wszyscy jego rozmówcy wśród liderów europejskich zgadzają się z polskim projektem Unii Energetycznej.

Premier odniósł się też do obecnej sytuacji na Ukrainie. – Dzisiaj na wschód od polskiej granicy problemem nie jest nacjonalizm ukraiński, ale agresywna polityka Rosji wobec Ukrainy – powiedział.

Donald Tusk mówił także o konieczności obecności sił NATO m.in. w krajach bałtyckich, czy Bułgarii. – Większa obecność NATO w Europie Wschodniej zmniejsza ryzyko konfliktu a nie je zwiększa. Będziemy przekonywać do takiego podejścia – dodał szef rządu.

Premierzy Czech, Węgier i Słowacji również podkreślali, że kluczem do bezpieczeństwa Europy jest wzmocniona współpraca energetyczna i wojskowa.

Premier Tusk wziął także udział w lunchu roboczym premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem sekretarza generalnego NATO Andersa Fogh Rasmussena.

Forum Globsec jest organizowane po raz 9. z intencją stworzenia w regionie Europy Środkowej trwałej platformy dyskusji o najważniejszych zagadnieniach z dziedziny polityki bezpieczeństwa i polityki zagranicznej.

W konferencji, organizowanej w stolicy Słowacji, Bratysławie, bierze udział ponad 800 podmiotów z 60 krajów. Podczas tegorocznej konferencji spotkają się elity polityczne i dyplomatyczne, kluczowi interesariusze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, eksperci think-tanków, profesorowie oraz biznesmeni.

Źródło: Kancelaria Premiera