Ugoda Gazprom-Komisja nie jest wyzwaniem dla Rosjan

11 kwietnia 2017, 11:20 Alert

Kompromis Komisji Europejskiej z Gazpromem proponowany w ramach rozstrzygnięcia śledztwa Brukseli w sprawie nadużyć w Europie Środkowo-Wschodniej nie zapowiada rewolucyjnych zmian. Sytuacja na rynku sprawia, że obietnica rewizji mechanizmu cenowego pozostanie pusta.

Logo Gazpromu. Fot. Gazprom
Logo Gazpromu. Fot. Gazprom

Łagodna ugoda

Jak informował BiznesAlert.pl, 13 marca Komisja przedstawiła propozycję zakończenia śledztwa poprzez ugodę z rosyjskim Gazpromem. W toku postępowania ustaliła, że firma mogła nadużywać pozycji w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez niesprawiedliwe ceny, nadużywanie infrastruktury i dzielenie rynków. Gazprom obiecał, że uelastyczni ceny, zrezygnuje z wpływu na infrastrukturę na Białorusi i pozwoli na reeksport jego gazu klientom.

– Gazprom nie porzuca indeksacji ropy naftowej. Ustępstwa dotyczą pozwolenia klientom z Europy Wschodniej  do regularnej rewizji ceny. Z kolei te rewizje mają brać pod uwagę punkt odniesienia w postaci europejskich cen, i co istotne, jeśli ceny w kontrakcie i w hubach gazowych zaczną się różnić – podkreśla Siobhan Hall z S&P Global Platts.

– Ceny indeksowane do ropy są niskie bo baryłka jest nadal relatywnie tania, co sprawia, że kontrakty na rosyjski gaz, które są nadal indeksowane są również konkurencyjne wobec cen z giełd europejskich – wskazuje analityczka Platts.

Opór Polaków

Polska i spółka gazowa PGNiG zapowiedziały już krytykę ugody, którą prezes Piotr Woźniak nazwał „wysoce niewystarczającą”.

Według ośrodka analitycznego Breugel cytowanego przez BiznesAlert.pl, zaproponowana przez Gazprom propozycja ugody z Komisją Europejską w śledztwie antymonopolowym nie stanowi dla Rosjan wyzwania.

Zdaniem Simona Tagliapietry Gazprom nie będzie dążył do naruszenia ugody, ponieważ jej założenia są zgodne z jego interesami. Europa pozostanie kluczowym rynkiem, bo zwrot do Azji jest utrudniony przez konkurencję w postaci LNG. Większa elastyczność proponowana w ugodzie pozwoli Rosjanom na obronę udziałów na rynku europejskim.

Platts/Wojciech Jakóbik

Woźniak: Propozycja ugody Gazprom-Komisja jest niewystarczająca