ENERGETYKA
Uprawnienia do emisji zostały przekazane przedsiębiorcom
(MOS/TERESA WÓJCIK)
Na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska ukazała się informacja ważna dla przedsiębiorców. W związku z wejściem w życie rozporządzenia RM z 31 marca b.r., w dniu 8 kwietnia br. na specjalne rachunki w Rejestrze Unii Europejskiej przedsiębiorcom zostały przekazane uprawnienia do emisji na lata 2013 i 2014. (Patrz: Rozporządzenie RM w sprawie wykazu instalacji innych niż wytwarzające energię elektryczną, objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się od 1 stycznia 2013 r., wraz z przyznaną im liczbą uprawnień do emisji, Dz. U. Z 03.04.2014 r., poz. 439) . Z kolei 12 kwietnia b.r. zostały wydane uprawnienia do emisji na rok 2013 (na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 8 kwietnia 2014 r. w sprawie wykazu instalacji wytwarzających energię elektryczną objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się od dnia 1 stycznia 2013 r., wraz z przyznaną im liczbą uprawnień do emisji, Dz. U. Z 10.04.2014 R., poz. 472). Zgodnie z ogólną zasadą z art. 27 ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. Nr 122, poz. 695, z późn. zm.) właściciel posiadający instalację, której przyznano uprawnienia do emisji, wnosi opłatę za tę emisję. Szczegółowe informacje o wysokości i terminie wniesienia opłaty są przekazywane podmiotom przez NFOŚiGW drogą e-mailową. Resort przypomina, że zbliża się termin rozliczenia wielkości emisji, który upływa 30 kwietnia b.r.
W Bułgarii nadal trwają prace nad South Stream
(AFP/ITAR TASS/TERESA WÓJCIK)
Ministerstwo gospodarki Bułgarii wczoraj poinformowało oficjalnie, że nie została w tym kraju wstrzymana realizacja projektu South Streamu. Niezgodne z prawda są informacje podane przez niektóre media, że pierwsze fragmenty konstrukcji gazociągu zostały rozmontowane, rzekomo na skutek ostrzeżenia PE, że inwestycja jest sprzeczna z prawem Unii Europejskiej. Prace są kontynuowane zgodnie z harmonogramem na poziomie technicznym i eksperymentalnym – stwierdza bułgarskie ministerstwo. Pierwszy spaw na rurach gazociągu odcinka bułgarskiego – jako symboliczny – został wykonany w październiku 2013 r., w obecności wysokich przedstawicieli Gazpromu, głównego inwestora South Streamu. Obecnie stopniowo zwożone są rury, które będą układane i spawane w przewidzianych planem pracach – komunikuje bułgarskie ministerstwo.
Chevron planuje nowe odwierty w Rumunii
(NOVINITE/WOJCIECH JAKÓBIK)
Amerykański Chevron otrzymał piąte pozwolenie na poszukiwanie gazu łupkowego na terenie Rumunii. Tym razem będzie mógł wiercić w okolicach wioski Urdes na wschodzie kraju.
Unia Europejska zgodziła się na konsultacje z Federacją Rosyjską i Ukrainą w celu zapewnienia dostaw gazu do Europy
(EURACTIV/ITAR TASS/TERESA WÓJCIK)
Unia Europejska zgodziła się na konsultacje z Rosją i Ukrainą ws bezpieczeństwa dostaw i tranzytu gazu. Komisja Europejska ujawniła w związku z tym list szefa KE Jose Manuela Barroso do prezydenta Rosji Władimira Putina w imieniu przywódców. 28 Państw UE. Zwracając uwagę, że zapewnienie długoterminowej stabilności politycznej i gospodarczej na Ukrainie jest w interesie zarówno w UE, jak i Rosji, Barroso stwierdził, że wspólnie mamy obowiązek starać się, aby „szybko rozpocząć negocjacje w sprawie Ukrainy.” Zdaniem szefa KE, stosunki energetyczne powinny być oparte na wzajemności, przejrzystości, uczciwości, niedyskryminacji i wolnej konkurencji. Na tych zasadach powinna rozwijać się współpraca zapewniająca Europie równe warunki dla bezpiecznych i niezawodnych dostaw i tranzytu energii. W tym kontekście uznać należy za szczególne ważny dialog i kompromis – przekazał w piśmie szef KE.
Putin dał Ukrainie miesiąc na spłatę zadłużenia za gaz
(REUTERS/ITAR TASS/TERESA WÓJCIK)
Rosja przejdzie na przedpłaty za dostawy gazu na Ukrainę, o ile Kijów nie zacznie spłacać swojego zadłużenia – zapowiedział prezydent Rosji Władimir Putin. Wynosi ono według Rosjan ponad 2 mld dolarów. „Możemy zaczekać jeszcze miesiąc, ale jeśli po upływie miesiąca nie będzie pieniędzy – zgodnie z umową strona rosyjska przejdzie na płatności zaliczkowe. Od Zachodu zażądamy, aby się włączył w proces uregulowania należności – powiedział w programie telewizyjnym. „W Europie mówią nam o uniezależnieniu od dostaw gazu (rosyjskiego), wobec tego także my mówimy o naszej niezależności od klienta. Musi być równowaga między klientami a dostawcami” – stwierdził rosyjski prezydent. – Jest jednak jeden problem czyli tranzyt. I najbardziej niebezpieczny element układanki – tranzyt przez terytorium Ukrainy, z którą bardzo trudno ustalić kwestie energetyczne. Mamy jednak nadzieję, że uda się nam osiągnąć pożądany stan równowagi na podstawie wciąż obowiązujących ustaleń – zakończył Putin.
Węglowy wymiar kryzysu ukraińskiego
(THE MOSCOW TIMES/WOJCIECH JAKÓBIK)
Media poświęcają dużo uwagi problemom ukraińskiego sektora gazowego w kontekście interwencji rosyjskiej ale nie jest on jedyną gałęzią energetyki, której zaszkodzą niepokojne we wschodniej części kraju. The Moscow Times przypomina, że w rejonie Doniecka i Ługańska znajduje się około 45,6 procent rezerw węgla. Według Międzynarodowej Agencji Energii przy ich użyciu Ukraińcy mogliby wytworzyć 38 procent potrzebnej energii elektrycznej i 13 procent cieplnej. Dlatego utrata kontroli nad Wschodem oznaczałaby poważny cios dla ukraińskiej gospodarki. Według wyliczeń gazety strata omawianych rezerw zmniejszyłaby produkt krajowy brutto kraju o 20 procent. Pozytywnym skutkiem straty byłaby jednak większa kompatybilność pozostałego przemysłu z prawem Unii Europejskiej.
Ukraińcy rozmawiają z ENI o zwiększeniu dostaw gazu
(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)
Minister Energetyki Ukrainy Jurij Prodan spotkał się w Kijowie z dyrektorem ENI Paolo Scaronim. Strony omówiły możliwość zwiększenia wydobycia gazu łupkowego nad Dnieprem oraz sprowadzenia nowych ilości surowca przez rewersy na granicy z Ukrainą. Spotkanie dotyczyło także możliwości wykorzystania ukraińskich magazynów gazowych przez włoską firmę, będąca największym europejskim klientem Gazpromu.
Rosja liczy na eksport surowców do Chin
(OIL AND GAS/WOJCIECH JAKÓBIK)
Eksport węglowodorów z Rosji do Chin i regionu pacyficznego jest zdaniem rosyjskiego ministra finansów Antona Siluanowa perspektywiczny w kontekście planów dywersyfikacji eksportu i zwiększenia sprzedaży surowców na rynku azjatyckim. W wywiadzie dla telewizji Rossia 24 Siluanow stwierdził, że ze względu na fakt, iż Ukraina „stwarza permanentne problemy z tranzytem”, Rosja zamierza skierować eksport na wschód, głównie do Chin. Dodał, że jego kraj rozważa wprowadzenie płatności za dostawy w rublach.
Japończycy wesprą rozwój eksportu LNG z USA
(REUTERS/WOJCIECH JAKÓBIK)
Japońska firma Osaka Gas zamierza wykupić udziały w projekcie Freeport LNG w Teksasie aby zapewnić sobie dostawy gazu skroplonego po uruchomieniu terminala. Tokio szuka nowych źródeł dostaw gazu ziemnego niezbędnych do uzupełnienia niedoborów spowodowanych odejściem od energetyki atomowej po katastrofie w Fukushimie. Osaka Gas i Chubu Electric podpisały dwudziestoletni kontrakt na dostawy 2,2 mln ton LNG rocznie dla każdej z firm.
INFRASTRUKTURA
Zgody na koncentracje: Polska Grupa Zbrojeniowa
(UOKiK)
Polska Grupa Zbrojeniowa będzie mogła przejąć 16 spółek z sektora obronnego. Prezes UOKiK wydał dwie zgody na koncentrację związane z realizacją strategii rozwoju systemu bezpieczeństwa Polski. Wnioski Polskiej Grupy Zbrojeniowej o zgodę na koncentracje wpłynęły do UOKiK w lutym i marcu 2014 r. PGZ jest kontrolowana przez Skarb Państwa, ma stać się podmiotem dominującym przyszłej grupy kapitałowej, do której należeć będą spółki sektora obronnego. Pierwsza z koncentracji polega na objęciu kontroli nad 11 spółkami z grupy Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo-Produkcyjnych (Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi w Poznaniu, Wojskowymi Zakładami Mechanicznymi w Siemianowicach Śląskich, Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi w Zielonce, Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 1 w Łodzi, Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia w Grudziądzu, Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1 w Zegrzu, Wojskowymi Zakładami Łączności nr 2 w Czernicy, Wojskowymi Zakładami Inżynieryjnymi w Dęblinie, Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 w Bydgoszczy, Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 4 w Warszawie oraz Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno–Technologicznym w Warszawie) oraz Hutą Stalowa Wola, natomiast druga transakcja polega na przejęciu Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w Gdyni oraz czterech przedsiębiorstw nadzorowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu (Fabrykę Broni Łucznik – Radom, Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego PZL–Kalisz, Nano Carbon w Warszawie oraz MS TFI w Warszawie). Przejmowane spółki zajmują się projektowaniem lub produkcją oraz serwisowaniem sprzętu wojskowego.
Parlament zakończył prace nad ustawą umożliwiającą uruchomienie e-usług „Bezpieczny autobus” i „Historia Pojazdu”
(MSW)
Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta. Po wejściu w życie tej regulacji uruchomione zostaną dwie e-usługi „Historia Pojazdu” i „Bezpieczny autobus”. Dzięki e-usłudze „Historia Pojazdu”, każdy zainteresowany kupnem używanego pojazdu, zarejestrowanego w Polsce, będzie mógł sprawdzić jego historię w Centralnej Ewidencji Pojazdów. System pozwoli na sprawdzenie on-line m.in. dat rejestracji, danych technicznych pojazdu, informacji, czy pojazd ma ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC Ustawa pozwoli również na wprowadzenie e-usługi „Bezpieczny autobus”. Dzięki niej rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na kolonie będą mogli sprawdzić m.in. czy autokar ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC.
Wielkanocne podróże z PKP Intercity
(PKP SA)
Dodatkowe pociągi na najpopularniejszych trasach, bilety w dobrej cenie z gwarancją miejsca siedzącego oraz pełna informacja dla pasażerów to propozycja PKP Intercity dla podróżujących na Wielkanoc. Na czas wielkanocnych podróży PKP Intercity poszerzyło swoją ofertą o dodatkowe terminy kursowania pociągów. Np. pociąg „Uznam”, na co dzień jeżdżący w weekendy, w trasę wyruszy już w środę. TLK „Słowiniec” relacji Gdynia – Poznań poza poniedziałkiem, piątkiem i sobotą, dodatkowo pojedzie w czwartek i wtorek. PKP Intercity przygotowało również wzmocnienia tych pociągów, które cieszą się największym zainteresowaniem. Więcej miejsc oferować będą np. składy wyjeżdżające z dużych miast 17 i 18 kwietnia oraz powracające 21 i 22 kwietnia.
Wiceminister Bogdan na spotkaniu Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej
(ministerstwo gospodarki)
– Wg danych NBP za 2012 r. firmy skandynawskie zainwestowały w Polsce ponad 14,5 mld euro – powiedział wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan. – W Polsce zarejestrowano także ok. 2160 przedsiębiorstw z udziałem tego kapitału, w tym ok. 350 takich, których inwestycje przekroczyły 1 mln dol. – dodał. Norwegia jako rynek docelowy dla polskich produktów w 2013 r. zajęła 15. miejsce pod względem eksportu z Polski oraz 14 pod względem importu do Polski. W 2013 r. polsko-norweskie obroty towarowe wyniosły ponad 6 mld euro. Dominujące pozycje w polskim eksporcie do Norwegii w 2013 r. stanowiły liniowce pasażerskie, łodzie wycieczkowe, promy, statki towarowe, barki oraz podobne jednostki pływające, do przewozu osób lub towarów.
Centrum Techniki Okrętowej S.A. z siedzibą w Gdańsku – odstąpienie od negocjacji
(MSP)
Minister Skarbu Państwa informuje, iż podjął decyzję o odstąpieniu od negocjacji i zamknięciu bez rozstrzygnięcia dotychczasowej procedury zbycia akcji Centrum Techniki Okrętowej S.A. z siedzibą w Gdańsku.
Trwają rozpoznawcze badania archeologiczne na przyszłej drodze S5
(GDDKiA)
Archeolodzy sprawdzają obecnie teren znajdujący się wzdłuż przyszłej drogi ekspresowej S5 na terenie województwa kujawsko – pomorskiego, w poszukiwaniu nowych stanowisk archeologicznych oraz w celu weryfikacji stanowisk znanych z wcześniejszych badań. Analizowane są także formy terenu sąsiadujące z pasem drogowym potencjalnie związane z pradziejowym i nowożytnym osadnictwem. Wykonywane są również kwerendy archiwalne w muzeach, archiwach i innych instytucjach mogących posiadać materiały dot. historii naszego regionu. Po zebraniu wszystkich materiałów powstanie opracowanie pozwalające na określenie przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zakresu dalszych badań rozpoznawczych a docelowo także badań wykopaliskowych.
8 firm i konsorcjów chce budować drogę ekspresową S7 od Jędrzejowa do granicy województwa świętokrzyskiego
(GDDKiA)
Osiem firm i konsorcjów złożyło oferty cenowe w przetargu na budowę odc. drogi ekspresowej S7 od Jędrzejowa do granicy woj. świętokrzyskiego z małopolskim. Podpisanie umowy z wyłonionym w przetargu wykonawcą planowane jest w połowie roku. Pierwszy etap przetargu na budowę odc. drogi ekspresowej S7 ogłoszony został w ub.r., do drugiego etapu postępowania przetargowego zakwalifikowało się 20 wykonawców, którzy w styczniu 2014 zaproszeni zostali do składania ofert cenowych. Oferty takie złożyło osiem firm i konsorcjów. Najniższa opiewa na około 349 mln zł, najwyższa na 540 mln zł. W ramach inwestycji powstanie nowy dwujezdniowy odc. drogi ekspresowej S7 o dł. 21 km z czterema węzłami w Jędrzejowie, Łączynie, Mierzawie i Wodzisławiu.
Opłaty za zaskarżanie wyroków KIO niezgodne z konstytucją
(PZPB)
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że 5 milionowa maksymalna opłata od skargi na orzeczenie KIO do sądu okręgowego jest niezgodna z konstytucją. Na ten wyrok rynek zamówień publicznych czekał od chwili uchwalenia kontrowersyjnych przepisów, czyli od grudnia 2009 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 34 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (u.k.s.c.) jest niezgodny z art. 45 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3, art. 77 ust. 2 i art. 78 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Co warto odnotować, wniosek pochodził od przedstawicieli rynku wykonawców, a nie strony publicznej. Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim stanowisku z 2013r. również wskazał na niezgodność tego przepisu z konstytucją.
Polubowne rozwiązywanie sporów miedzy firmami coraz popularniejsze
(portal droga.pl/Newseria)
Przedsiębiorcy chętnie decydują się na polubowne rozwiązywanie sporów. W ubiegłym roku Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej rozpatrzył ok. 350 spraw o wartości zbliżającej się do miliarda złotych. Stosowanie międzynarodowych zasad etyki i jakości sprzyja prestiżowi i jakości tej formy rozstrzygania kwestii spornych. Firmy decydują się na postępowanie arbitrażowe z uwagi na wysoką jakość i szybkość trwania postępowania. Postępowanie arbitrażowe trwa od 9 do 14-15 miesięcy. Arbitrzy zawsze dążą do osiągnięcia ugody między strony. Najczęściej spory dotyczą kwestii infrastrukturalnych i przejęć przedsiębiorstw. W sądownictwie polubownym około 20 proc. spraw jest załatwianych w formie ugody.
KE wzywa do ulepszenia przepisów w sektorze drogowego transportu towarów
(portal droga.pl/KE)
Siim Kallas – wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport, wezwał do uproszczenia i jaśniejszego sformułowania przepisów UE dotyczących transportu drogowego towarów. Odniósł się w ten sposób do opublikowanego sprawozdania z integracji wewnętrznego rynku transportu drogowego. Jego autorzy stwierdzają, że choć osiągnięto pewne postępy, usunięcie nadal istniejących ograniczeń pomogłoby europejskiej gospodarce i przyczyniłoby się do poprawy stanu środowiska. Niemal jedna czwarta samochodów ciężarowych poruszających się każdego dnia po europejskich drogach jest pusta, ponieważ akurat wracają do bazy lub jadą po odbiór kolejnego ładunku. Ze sprawozdania wynika, że można by ograniczyć puste przebiegi, otwierając krajowe rynki transportu na konkurencję.
Redakcja BiznesAlert
Przegląd tworzą: Teresa Wójcik, Sebastian Ciastoń, Wojciech Jakóbik, Maciej Pawlak