Wsparcie restrukturyzacji górnictwa będzie możliwe do 2023 roku
Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę górniczej, dzięki której możliwa będzie – do końca 2023 r. – pomoc publiczna na restrukturyzację górnictwa. Jej górny limit pozostał na niezmienionym poziomie 7 mld zł. – poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta.
Potrzeba przedłużenia obowiązywania Ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (obecna ustawa wygasłaby z końcem 2018 r.) jest następstwem decyzji Komisji Europejskiej, która w lutym br. zgodziła się, by procesy restrukturyzacyjne w górnictwie były finansowane z budżetu państwa jeszcze przez pięć lat. Dotyczy to jednak tylko majątku przekazanego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przed końcem 2018 r.
Gdyby majątek trafił do SRK po 2018 r., za jego likwidację czy rekultywację terenów poprzemysłowych musiałyby już płacić spółki węglowe, a nie budżet państwa. W związku z tym przed kilkoma dniami dwie spółki: Polska Grupa Górnicza i Węglokoks Kraj, przekazały do spółki restrukturyzacyjnej kolejne aktywa, kończąc tym samym proces przekazywania nieprodukcyjnego majątku.
Na mocy aktu notarialnego, w grudniu Węglokoks przekazał SRK oznaczoną część zakładu górniczego Piekary (KWK Piekary I), obejmującą 852 tys. m kw. gruntów, 40 budynków, 56 budowli na powierzchni i 94 pod ziemią. Natomiast od PGG spółka restrukturyzacyjna przejęła oznaczoną część zakładu górniczego Rydułtowy (KWK Rydułtowy I) – w sumie ponad 70 tys. m kw. gruntów, 30 budynków, 24 budowle na powierzchni i 51 na dole – a także część zakładu górniczego Mysłowice-Wesoła (KWK Mysłowice-Wesoła I), obejmującą blisko 110 tys. m kw. gruntów, 56 budynków, 77 budowli na powierzchni i 244 w podziemnych wyrobiskach.
Według informacji Ministerstwa Energii, przedłużenie obowiązywania ustawy górniczej o kolejne pięć lat gwarantuje ciągłość finansowania procesów likwidacji kopalń i działań polikwidacyjnych, w tym realizację zadań związanych z zabezpieczeniem kopalń sąsiednich przed zagrożeniem wodnym, gazowym oraz pożarowym w trakcie i po zakończeniu likwidacji kopalń. Daje także możliwość pokrywania kosztów naprawy szkód górniczych, wywoływanych przez kopalnie będące już w likwidacji lub zlikwidowane. Pozwala również na dalsze finansowanie świadczeń dla pracowników, którzy przejdą wraz ze zbędnym majątkiem do SRK do końca 2018 r., i którzy zdecydują się skorzystać ze świadczeń osłonowych – urlopów górniczych i odpraw.
Nowelizacja ustawy umożliwia także objęcie tzw. urlopami górniczymi pracowników z objętych ustawą restrukturyzowanych zakładów, którzy przepracowali na stanowiskach górniczych co najmniej 10 lat, a oprócz tego pełnili funkcje związkowe. Okres ich pełnienia ma być brany pod uwagę przy ustalaniu uprawnień do emerytury górniczej.
Polska Agencja Prasowa