Najważniejszy dla obrony Opola i dalej Wrocławia zbiornik Racibórz Dolny nadal piętrzy wodę na Odrze. Około godziny 13, zbiornik był już wypełniony w 41 proc.   (więcej…)

Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej w związku z powodzią. Został wprowadzony na maksymalnie 30 dni. Odpowiednie rozporządzenie ukazało się w poniedziałek w Dzienniku Ustaw.

(więcej…)

Catalyst to pierwszy w Polsce i jedyny w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zorganizowany rynek dłużnych papierów wartościowych. System ten w założeniu ułatwia i optymalizuje emitowanie obligacji przez przedsiębiorstwa oraz jednostki samorządu terytorialnego.

(więcej…)

Powodzie nie uszkodziły infrastruktury należącej do operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Obecnie nie ma również zagrożenia dla pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – poinformował operator systemu przesyłowego (OSP) w komunikacie przesłanym PAP. 

(więcej…)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, uruchomi dodatkowe środki na potrzeby pomoc powodzianom. O szczegółach poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig – Kloska.

(więcej…)

TV Biełsat została uznana przez rosyjską prokuraturę za organizację niepożądaną, której zadaniem jest „dyskredytacja wewnętrznej i zagranicznej polityki rosyjskich władz, stworzenie negatywnego wizerunku Rosji”. Polskie MSZ zdecydowanie potępią tę decyzję.

Już w czerwcu TV Biełsat znalazła się na liście zachodnich mediów, których nadawanie zostało zakazane w Rosji. Teraz jednak rosyjska prokuratura poinformowała, że TV Biełsat miała m.in. publikować materiały o „nieuzasadnionej agresji Rosji przeciwko Ukrainie, okupacji terytorium tego kraju”, a także stwierdzić, że Krym nie jest częścią Rosji. W konsekwencji, jako jedna z około 180 stacji, TV Biełsat znalazła się na liście organizacji niepożądanych w Rosji. 

Doniesienia rosyjskiej prokuratury, na platformie X, skomentowało polskie MSZ:  „Polska potępia nieuzasadnioną decyzję rosyjskich władz” o uznaniu TV Biełsat za „organizację niepożądaną” w Rosji. To kolejny przykład działań Moskwy rażąco uderzających w wolne media i niezależne dziennikarstwo. 

Polska 🇵🇱 potępia nieuzasadnioną decyzję rosyjskich władz o uznaniu @Belsat_TV za „organizację niepożądaną” w Rosji.

To kolejny przykład działań Moskwy rażąco uderzających w wolne media i niezależne dziennikarstwo.

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) September 13, 2024

Jakiś czas temu, na terenie Białorusi stacja otrzymała status  „formacji ekstremistycznej”. Od tego czasu zapadły już wyroki, w których ludzie byli skazywani na więzienie np. za udzielenie wywiadu tej stacji. Decyzje podejmowane przeciwko TV Biełsat wskazują na negatywny stosunek wschodnich władz wobec stacji.     

Biełsat TV to stacja telewizyjna nadająca w językach białoruskim, rosyjskim i ukraińskim jako środek przekazu dostarczający rzetelnej informacji. Kanał jest częścią Telewizji Polskiej i od początku współfinansuje go polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Władze państw wschodnich już od początku funkcjonowania stacji utrudniały jej funkcjonowanie, chociażby czterokrotnie odmawiając rejestracji stacji na Białorusi. Za wykonywanie swojego zawodu, dziennikarze na Białorusi, spędzili w aresztach łącznie aż 125 dni, a łączna kwota kar nałożonych na nich w przybliżeniu wynosi 371 tysięcy złotych.  

TikTok nie godzi się na zakaz działalności w USA. Firma rozpoczyna dziś walkę z ustawą, podpisaną w kwietniu przez prezydenta Joe Bidena. Nowe przepisy zakazują funkcjonowania aplikacji jeśli nie zostanie ona sprzedana przez jej chińskiego właściciela, firmę ByteDance.

Ustawa podpisana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych była odpowiedzią na obawy, że dane amerykańskich użytkowników mogą zostać wykorzystane przez chiński rząd. Urzędnicy i ustawodawcy Departamentu Sprawiedliwości wyrazili także zaniepokojenie perspektywą wykorzystywania aplikacji przez chińskie władze do szerzenia propagandy wśród Amerykanów.  

Nie brakuje obrońców aplikacji

TikTok i ByteDance zawsze zaprzeczały powiązaniom z chińskimi władzami i opisywały ustawę jako “nadzwyczajną ingerencje w prawo do wolności słowa”.  Obrońcy TikToka w Ameryce przekonują zaś, że sposób walki z aplikacją (metoda – pozbądź się lub zakaż), jaką przewiduje ustawa, byłby darem dla autorytarnych reżimów na całym świecie.  

Nie powinniśmy być zaskoczeni, jeśli represyjne rządy na całym świecie będą powoływać się na ten precedens, aby uzyskać nowe ograniczenia prawa własnych obywateli do dostępu do informacji, idei i mediów z zagranicy” powiedział Xiangnong Wang, prawnik w Knight First Amendment Institute na Uniwersytecie Columbia.  

Wang skrytykował także ustawodawców za niejasność w konkretach odnośnie zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego dla Stanów Zjednoczonych, jakie ich zdaniem stwarza TikTok. 

Nie przypominam sobie żadnego wcześniej przypadku, w którym tak szerokie ograniczenie praw gwarantowanych przez Pierwszą Poprawkę zostałoby uznane za zgodne z konstytucją na podstawie dowodów, które nie zostały ujawnione” – dodał prawnik.  

„Pomaga w zarabianiu”

Złożył on dodatkowo pismo amicus curiae – dokumenty prawne składane przez osobę niebędąca stroną w sprawie, ale mającą w niej interes, oferującą informację lub wiedzę specjalistyczną, w nadziei wpłynięcia na wynik sprawy.  

TikTok, który twierdzi, że ma ponad 170 milionów amerykańskich użytkowników, przedstawi swoje argumenty przed trzyosobowym składem sędziowskim sądu apelacyjnego w Waszyngtonie 

Do przedstawicieli firmy dołączy ośmiu twórców TikToka, którzy twierdzą, że korzystają z aplikacji, aby sprzedawać swoje produkty i zarabiać na życie.  

Najważniejsze bezpieczeństwo

James Lewis z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie przyznaje jednak, że ustawa została opracowana tak, aby wytrzymać kontrolę sądową. Dodał również, że sądy zazwyczaj w kwestii bezpieczeństwa narodowego opierają swoją decyzję na decyzji prezydenta.  

Istota sprawy przeciwko TikTokowi jest bardzo mocna” – powiedział Lewis. 

Większość ekspertów zgodnie stwierdza, że sprawa może nie mieć szybkiego zakończenia. 

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, w trakcie konferencji prasowej zapowiedział prawdopodobnie na 17 września specjalne posiedzenie sejmu. Jego celem ma być wprowadzenie stanu wyjątkowego zgodnie z decyzją premiera.

(więcej…)

Grupa Azoty rozszerzyła ofertę o nową odsłonę roztworu saletrzano mocznikowego wzbogaconego o miedź, bor i molibden. Jego jasnoniebieski kolor ułatwi rolnikom identyfikację kraju pochodzenia nawozu, gdyż Azoty jako jedyne na świecie produkują ją w tym kolorze.

(więcej…)