OpinieWszystko

70 mld złotych z KPO dla polskich firm energetycznych. Jakie inwestycje mogą liczyć na wsparcie?  

Biogazownia w Darżynie / Fot. Wojciech Stróżyk / REPORTER

Ponad 16 mld euro, czyli 70 mld złotych z KPO trafi do polskich przedsiębiorców w ramach programu wsparcia krajowego systemu energetyki.  W tej sprawie Ministerstwo Klimatu i Środowiska podpisało umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.  

Paulina Henning – Kloska, minister klimatu i środowiska, oraz prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego podpisali umowę opiewającą na 70 mld zł. Z tej sumy polskim firmom energetycznym udzielane będą pożyczki, które pozwolą rozwijać im swoją działalność.   

“To największa pula pieniędzy dystrybuowana jednorazowo w historii obecności w UE polskiej gospodarki, jaką w MKiŚ przyszło nam podpisać” – poinformowała na poniedziałkowej konferencji prasowej Henning-Kloska.  

Inwestycje w OZE

Pozyskane z KPO pieniądze przyznawane będą na projekty związane z budową i modernizacją sieci elektroenergetycznych, budową odnawialnych źródeł energii, budową magazynów energii elektrycznej sprzyjających integracji OZE z systemem elektroenergetycznym i budową infrastruktury do produkcji biometanu, biopaliw II generacji i odnawialnego wodoru. Głównym celem użyczanych pożyczek jest bezpieczna dla systemu transformacja energetyczna. 

Nie mam, co do tego wątpliwości, że transformacja energetyczna będzie w najbliższych latach głównym kołem zamachowym polskiej gospodarki” – mówiła Paulina Henning – Kloska. 

“Spodziewamy się napływu wniosków nawet na 100 mld zł” – prognozuje szefowa MKiŚ zapytana o zainteresowanie funduszem ze strony przedsiębiorców. 

Nabór dla firm sieciowych, czyli takich które posiadają wiele swoich oddziałów, na wykorzystanie tego projektu ruszył od razu po podpisaniu umowy (tj. 09.09.2024 r.) i jego pierwszy etap potrwa do końca listopada br. Wszystkie potrzebne dokumenty są dostępne na stronie internetowej BGK. Czas realizacji całego projektu ma potrwać do 2026 roku.  

“Tanie pieniądze z UE”

Roczne oprocentowanie pożyczek wyniesie 0,5 proc. w skali roku, przy obecnych stopach procentowych, okresem kredytowania na 25 lat i karencją na 9 lat.

 “To bardzo tanie pieniądze z UE” – przekonywał Mirosław Czekaj. 

Mimo dogodnych warunków nie wszystkie firmy będą mogły pozwolić sobie na ubieganie się o dofinansowanie. Główną barierą jest wielkość pożyczki. Jej minimalna kwota wynosi 200 mln zł, oznacza to, że program dedykowany jest dla dużych przedsiębiorstw, które będą w stanie ją spłacić.  

 “95 proc. wartości inwestycji może pokryć pożyczka. Firmy powinny dysponować około 5-procentowym wkładem własnym” – poinformował prezes zarządu BGK.

Celem bezpieczeństwo energetyczne

Wspierane inwestycje mają na celu zmniejszenie zależności Polski od importowanych paliw kopalnianych, poprawę bezpieczeństwa dostaw energii do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, a także przyspieszenie transformacji energetycznej kraju, co ma  mieć pozytywny wpływ na środowisko.  

Program ma także korzystnie oddziaływać na polską gospodarkę i rynek pracy, poprzez zwiększenie zapotrzebowania na pracowników m.in. w sektorze budowlanym, technologicznym, badawczym.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....
Drzewo, pellet. Źródło: Freepik

Biomasa truje bardziej niż węgiel. MKiŚ zaostrza przepisy

Pellet, promowany jako ekologiczna alternatywa dla węgla, często zawiera domieszki odpadów meblowych i plastiku, co pogarsza jakość powietrza. Dalsze wsparcie...
Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich. Fot. PAP

Ekspert o zakupach pojazdów do ewakuacji: W kryzysie autobus elektryczny daleko nie pojedzie

– Problem z zakupem autobusów miejskich, które w razie kryzysu służyłyby do ewakuacji ludności polega na tym, że z jednej...

Udostępnij:

Facebook X X X