Brexatom, handel emisjami i działania Gazpromu – europejska energetyka ma przed sobą wiele wyzwań. Portal Politico.eu przygotował listę sześciu obszarów, które mogą mieć w najbliższym czasie największy wpływ na branżę.
- Brexatom. Sposób funkcjonowania Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej to na razie zagadka. Rozmowy w tej sprawie wciąż się toczą, ale nadal nie określono sposobu współpracy Londynu z Euratomem.
- Handel emisjami: Parlament Europejski oraz Komisja i Rada mogą po prostu porozumieć się w sprawie trudnej reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji w latach 2020-2030. Rozmowy zaczną się jeszcze we wrześniu, ale już zaplanowano kolejną rundę w październiku. Sugeruje to, że negocjacje potrwają dłużej. “Są trzy główne kwestie polityczne: jak zwiększyć cenę pozwoleń na emisję i ograniczyć ich ciągłą nadpodaż; jak powstrzymać firmy od przenoszenia się w regiony o mniej restrykcyjnych regulacjach dotyczących ochrony środowiska; oraz jak zarządzać funduszami, by pomóc mniej zamożnym krajom w modernizacji ich systemów energetycznych” – pisze Politico.
- Ograniczenie emisji poza systemem handlu emisjami (ETS). Jak pisze Politico, estońska prezydencja w Radzie UE liczy na wypracowanie wspólnego stanowiska Wspólnoty w sprawie ustalenia sposobów ograniczenia emisji w sektorach gospodarki innych niż przemysł oraz zarządzania gruntami i lasami w sposób pozwalający na zmniejszenie produkcji dwutlenku węgla. Obie sprawy budzą kontrowersje, ale Estonia chce, by w czasie zaplanowanego na 13 października spotkania ministrów środowiska państw UE podjęto decyzje w tych kwestiach.
- Zmiana na unijnym rynku energii elektrycznej. Tej jesieni ma to być jeden z głównych tematów, którymi bedzie musiała zajać się Komisja Europejska. Zmiany mają dotyczyć m.in. stworzenia połączeń elektroenergetycznych między regionami oraz zapewnienie miejsca dla energetyki odnawialnej. Jak podaje Politico, jedną z głównych kwestii spornych będzie utrzymanie lub zlikwidowanie odgórnego ustalania cen energii. W ocenie portalu Komisja chętnie zniosłaby takie ograniczenie i uwolniła ceny, ale cześć krajów sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu.
- Paryskie porozumienie klimatyczne. W listopadzie w Bonn odbędzie się spotkanie w sprawie planów realizacji postanowień porozumienia klimatycznego. Czasu jest niewiele, bo od 2020 roku plan ma być zacząć wprowadzany w życie. Wciąż nie jest pewne, czy Stany Zjednoczone przyślą swojego przedstawiciela na spotkanie. Prezydent Donald Trump zdecydował o wycofaniu swojego kraju z postanowień paryskich.
- Postępowanie ws. monopolistycznych praktyk Gazpromu. Do Świąt Komisja Europejska ma zadecydować, jak postąpi w sprawie monopolistycznych działań Gazpromu. Rosyjski gigant jest oskarżany o wykorzystywanie swojej pozycji i zawyżanie ceny gazu dla niektórych odbiorców, przede wszystkim w Europie Środkowej i Wschodniej. Ogłoszona w marcu tego roku propozycja rozwiązania sporu zakłada brak kary finansowej dla rosyjskiego giganta, który jednak musiałby stosować ujednolicić sposób prowadzenia biznesu w całej Europie.
Politico.eu