Środowisko

Szyszko: Polska wzorowo realizuje politykę klimatyczną. Lasy Państwowe pomogą

Minister Środowiska, Jan Szyszko podczas konferencji klimatycznej w Bonn. Fot. COP24, Twitter.

Minister Środowiska, Jan Szyszko podczas konferencji klimatycznej w Bonn. Fot. COP24, Twitter.

– Zredukowaliśmy emisję o 30 proc., chociaż zobowiązani byliśmy do 6 proc., dokonując w tym samym czasie dużego wzrostu gospodarczego. Osiągamy sukcesy zarówno z punktu widzenia redukcji, jak i pochłaniania – powiedział na konferencji prasowej podsumowujący zakończony Szczyt Klimatyczny w Bonn.

23. sesja Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, 13. sesja Spotkania Stron Protokołu z Kioto oraz II część 1. sesji Konferencji Stron Porozumienia paryskiego (COP 23) odbywały się od 6 do 17 listopada 2017 r. w Bonn w Niemczech. Po raz pierwszy Konferencji Stron przewodniczyło państwo wyspiarskie – Fidżi.

Katowice dostaną następny Szczyt Klimatyczny

– Polska strona na szczycie klimatycznym w Bonn była reprezentowana przez grupy ekspertów, instytucje państwa i organizacje społeczne. Na specjalnych konferencjach pokazywaliśmy polskie osiągnięcia w redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, promowania zrównoważonego rozwoju oraz sukcesów w zakresie finansowym. Polska delegacja spotkała się z 50 delegacjami z całego świata, a grupa państw z Europy Wschodniej zarekomendowała Polskę na sprawowanie prezydencji w Agencji Klimatycznej, a polskiego ministra – na jej prezydenta. Katowice zostały też zaakceptowane przez ONZ jako miejsce następnego szczytu klimatycznego – powiedział podczas konferencji prasowej minister środowiska, prof. Jan Szyszko.

Podkreślił, że podczas szczytu w Bonn Polska spotkała się ze wszystkimi państwami, które odgrywają decydującą rolę w zakresie polityki klimatycznej, oraz z przedstawicielami organów Unii Europejskiej. Rozmawialiśmy też z przedstawicielami Kanady, USA, Rosji, Chin, Indii, Arabii Saudyjskiej i Japonii po to, by wypracować wspólne stanowisko do negocjacji na przyszłość.

Lasy Państwowe pomogą

– Polska to kraj, który odnosi jedne z największych sukcesów w polityce klimatycznej na świecie, zarówno z punktu widzenia redukcji, jak i pochłaniania. Jeśli chodzi o redukcję, jako jedno z niewielu państw wysoko rozwiniętych wykonujemy swoje zadania z wysoką nadwyżką. Zredukowaliśmy emisje o 30 proc., chociaż zobowiązani byliśmy do 6 proc., dokonując w tym samym czasie dużego wzrostu gospodarczego. Podstawowym paliwem polskiej gospodarki jest węgiel kamienny i brunatny. Emisja gazów cieplarnianych na jednego mieszkańca w Polsce jest poniżej średniej europejskiej – powiedział minister.

Zapowiedział także, że Polskie Lasy Państwowe są gotowe do zwiększenia pochłaniania dwutlenku węgla, nawet przy wzroście produkcji masy drzewnej. – Polska jest też bogata w zasoby geotermalne, które wielokrotnie przewyższają nasze potrzeby na ciepło. Jest to stabilne źródło energii, niezależne od innych czynników. W ramach kogeneracji może to być też źródło energii elektrycznej. O tym wszystkim mówiliśmy podczas szczytu klimatycznego w Bonn – powiedział.

Cele COP 23

Głównym celem COP 23 było osiągnięcie postępu w pracach nad pakietem decyzji wykonawczych do Porozumienia paryskiego, który ma być przyjęty w trakcie 24. sesji Konferencji Stron, organizowanej w grudniu 2018 r. w Katowicach. Strony miały możliwość omówienia dotychczasowego postępu prac, przedstawienia stanowisk odnośnie do poszczególnych zagadnień merytorycznych oraz ustalenia trybu dalszych prac nad projektami, które mają być ostatecznie przyjęte w czasie COP 24.

W Bonn Polska zaprezentowała swoje osiągnięcia w zakresie redukcji emisji CO2 do atmosfery. Powodem do dumy są np. Lasy Państwowe, które odgrywają dużą rolę w pochłanianiu tego gazu – podkreślał prof. Jan Szyszko podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Środowiska.

Rozwiązania wypracowane na szczycie w Bonn

W czasie trwania szczytu przyjęto blisko 30 decyzji wyznaczających kierunek prac w 2018 r. nad Programem pracy dla Porozumienia paryskiego, których zwieńczeniem będzie 24 Konferencja Stron w grudniu 2018 r. w Katowicach. W tym kontekście należy pozytywnie ocenić efekty COP 23, ponieważ w wielu obszarach Stronom udało się ustalić najważniejsze elementy pakietu decyzji wykonawczych. Prace nad przedmiotowym pakietem będą kontynuowane w trakcie kolejnej sesji organów pomocniczych Konwencji, w maju 2018 r. (sesja techniczna).

– Stanowisko reprezentowane przez Polskę w trakcie COP 23 służyło kontynuacji negocjacji klimatycznych w duchu przyjętego Porozumienia paryskiego, czyli przede wszystkim na rzecz zapewnienia powszechnego udziału wszystkich państw w Porozumieniu przy zachowaniu dobrowolności i wyboru sposobu ograniczania emisji i wykorzystania zasobów naturalnych – czytamy w komunikacie. Dodatkowo, Polska zorganizowała szereg wydarzeń towarzyszących, mających na celu szczegółowe przedstawienie polskiego podejścia do ochrony klimatu. Były one poświęcone m.in. roli lasów w Porozumieniu paryskim, polskiemu systemowi finansowania ochrony środowiska czy energii geotermalnej.

Polska organizatorem przyszłorocznego szczytu klimatycznego

Jako kolejna Prezydencja Konferencji Stron polska delegacja miała istotny wpływ na ustalenia dotyczące przyszłorocznych prac, a także na kreowanie wspólnych stanowisk, w tym w ramach Grupy Wschodnioeuropejskiej, która wskazała jako jednego ze swoich dwóch reprezentantów do prac w Biurze Konferencji w charakterze wiceprezydenta COP23 przedstawiciela Polski. Starania Polski, będącej jednym z światowych liderów działań na rzecz klimatu – dzięki znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych w przeszłości oraz aktywnemu zaangażowaniu w proces negocjacji międzynarodowych, zostały docenione przez pozostałe strony.

Polska to kraj, który cieszy się dużym autorytetem w skali świata. Dobitnie świadczy o tym fakt, że już po raz trzeci będziemy gospodarzem szczytu klimatycznego – mówił prof. Szyszko.

Przygotowując się do objęcia Przewodnictwa w Konferencji Stron, przewodniczący delegacji Polski spotkali się m. in. z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej, Austrii, Chin, Japonii, Kanady, Rosji, Singapuru, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Wysp Marshalla i Komisji Europejskiej.

Ministerstwo Środowiska/BiznesAlert.pl


Powiązane artykuły

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Niemieckie ciężarówki boją się opłat za klimat

  Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (VDA) wyraziło obawy o wysokie grzywny liczone w miliardach euro ze względu na wygórowane cele...

Udostępnij:

Facebook X X X