EnergetykaGaz.PAP

Morawiecki: Polska i KE razem krytykują Nord Stream 2

Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr

Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr

– Jestem zbudowany tym, że Komisja Europejska chce stać po stronie takich państw jak Polska, które pokazują ryzyka monopolizacji rynku gazowego – powiedział premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do projektu Nord Stream 2.

We wtorek wieczorem w Brukseli odbyło się spotkanie premiera Morawieckiego z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem i wiceszefem KE Fransem Timmermansem. Rozmowy – jak mówił później Morawiecki – dotyczył m.in. kwestii praworządności, polityki klimatycznej, energetycznej czy unijnego budżetu.

Po spotkaniu Morawiecki w wywiadzie dla telewizji internetowej wPolsce.pl powiedział, że podczas spotkania poruszono m.in. kwestię Nord Stream 2, czyli połączenia gazowego pomiędzy Rosją a Niemcami.

Jak zaznaczył wypracowywanie kompromisów na forum unijnym jest coraz trudniejsze. “Płyniemy po dość wzburzonych wodach, sytuacja wokół nas jest coraz trudniejsza. Zarówno tutaj w Brukseli, w Unii Europejskiej mamy wiele różnych interesów i te różnice są w wielu obszarach coraz głębsze, więc wypracowywanie kompromisów jest coraz bardziej trudne” – mówił szef rządu.

“Jestem zbudowany tym, że Komisja Europejska chce stać po stronie takich państw jak Polska, które pokazują ryzyka monopolizacji rynku gazowego” – podkreślił Morawiecki.

Nord Stream 2

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa to 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi.

Rząd Niemiec wspiera Nord Stream 2, utrzymując, że projekt ten ma charakter biznesowy, a nie polityczny. W finansowaniu przedsięwzięcia uczestniczą niemieckie koncerny Uniper i Wintershall oraz francuski Engie, austriacki OMV i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell.

Polska Agencja Prasowa

Jakóbik: Polska i Komisja razem w decydującym starciu o Nord Stream 2


Powiązane artykuły

Europa dwóch energetycznych prędkości

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....
tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Udostępnij:

Facebook X X X