icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

22.07.2013 ALERT

ENERGETYKA

Energa zmienia strategię rozwoju

(ENERGIA NEWS)

Szykujący się do debiutu koncern energetyczny planuje w latach 2013-2021 wydać na inwestycje około 21 mld złotych. Rada nadzorcza przedsiębiorstwa właśnie przyjęła odnowioną jego strategię rozwoju (wcześniejszą zatwierdzono w 2008 roku). Program działania spółki zakłada inwestycje w sieci dystrybucyjne oraz odnawialne źródła energii. Położony został też nacisk na zachowanie stabilności finansowej. Energa szacuje, że w najbliższych latach jej całkowite nakłady wyniosą 21 mld złotych – 12,5 mld złotych przeznaczone będą na inwestycje w segmencie dystrybucji, natomiast reszta środków – na inwestycje w elektrownie konwencjonalne i gazowe, wysokosprawną kogenerację, a także na rozwój OZE. Przedsiębiorstwo chce wzmocnić swoją pozycję lidera w sektorze energii odnawialnej, dlatego inwestycje w segment dystrybucyjny mają m.in. poszerzyć możliwość przyłączenia OZE. Grupa ma również zwiększyć poziom zainstalowanej mocy i obniżyć emisyjność CO2.

KE chce ujednolicić zasady pomocy publicznej dla energetyki

(PAP)

Jesienią tego roku zostanie przedstawiony projekt dyrektywy w sprawie pomocy publicznej dla energetyki, w tym dla energetyki jądrowej. Później ma zostać przekazany do konsultacji z zainteresowanymi podmiotami w Unii Europejskiej. Ma zostać przyjęty jeszcze w 2014 roku. Obecnie państwa członkowskie mogą subwencjonować inwestycje z zakresu energetyki odnawialnej. Dzięki nowym przepisom mogłyby korzystać z tego narzędzia także w innych sektorach. Zmianom sprzeciwiają się Niemcy, którzy obawiają się o utratę uprzywilejowanej pozycji przez Odnawialne Źródła Energii.

Przetarg łupkowy na Litwie opóźnia się

(RZECZPOSPOLITA)

Przetarg na poszukiwanie gazu łupkowego na Litwie, w którym wystartował jedynie amerykański Chevron, opóźnia się. Przyczyną jest prośba firmy o przedłużenie procesu i protest Perkuno Naftos – spółki wyeliminowanej z przetargu. Termin rozstrzygnięcia przeniesiono na połowę września.

Ukraina postawiła na stół OBWE temat bezpieczeństwa energetycznego

(UKR INFORM)

Intensyfikacja dyskusji na temat bezpieczeństwa energetycznego jest niekwestionowanym osiągnięciem przewodnictwa Ukrainy w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) – uważa minister spraw zagranicznych Ukrainy Leonid Kożara. W artykule poświęconym rocznej prezydencji Kijowa w OBWE, szef MSZ Ukrainy podkreślił zasługi prezydenta Wiktora Janukowycza i prezydenta Turkmenistanu Gurbanguły Berdimuhamedowa na rzecz ożywienia dyskusji związanej z najważniejszymi zagadnieniami z sektora energii. Według organizatorów inicjatywa ta zyskała duże zainteresowanie i poparcie ze strony państw członkowskich OBWE, czego dowodem ma być konferencja tej organizacji w Aszchabadzie. Kijów spodziewa się, że październikowy szczyt stanie się okazją do znaczącej intensyfikacji zaangażowania OBWE w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Minister Kożara wyraźnie zaznaczył, że półmetek przewodnictwa w OBWE nie jest dobrym okresem na ostateczne oceny ukraińskiej prezydencji jednak dotychczasowe osiągnięcia pozwalają stwierdzić, że Ukraina właściwie wykonuje swoje zadanie.

Ile węglowodorów znajduje się pod powierzchnią Rosji?

(RBTH)

Dzięki temu, że premier Dmitrij Miedwiediew zezwolił dekretem na odtajnienie informacji na temat zasobów gazu ziemnego i ropy naftowej w Rosji, możemy poznać te dane. Zgodnie ze stanem na 1 stycznia 2012 roku pod rosyjską ziemią znajduje się 17.9 mld ton odkrytych i szacowanych złóż ropy naftowej oraz 10.9 mld ton przewidywanych zasobów tego surowca. Całkowite zasoby gazu ziemnego wynoszą 48.8 bilionów metrów sześciennych oraz 19.6 bln m3 złóż przewidywanych. Te wyniki przewyższyły szacunki ekspertów na temat złóż rosyjskich niemal dwukrotnie. Dla przykładu BP szacowało w 2012 roku, że Rosja posiada 11.9 mld ton ropy i 32.9 bln m3 gazu. Eksperci podkreślają jednak, że Rosjanie muszą ujawnić swój mechanizm klasyfikacji, aby była możliwa ostateczna weryfikacja prezentowanych przez nich danych.

 

INFRASTRUKTURA

Kolejny rekord w ruchu cargo na Lotnisku Chopina

(www.lotnisko-chopina.pl)

Ponad 23 tys. ton cargo odprawiono na Lotnisku Chopina w pierwszej połowie 2013 r. To o 8,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. To kolejny rekordowy wynik w obsłudze przewozów towarowych. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. na warszawskim lotnisku odprawiono łącznie 23,1 tys. ton frachtu.

Koleje Mazowieckie zamawiają piętrusy

(www.rynek-kolejowy.pl)

Koleje Mazowieckie ogłosiły długo oczekiwany przetarg na dostawę 22 fabrycznie nowych wagonów piętrowych oraz 2 lokomotyw elektrycznych przeznaczonych do składów pociągów pasażerskich zmiennokierunkowych typu push-pull. Tabor ma zostać dostarczony do końca maja 2015 r. KM już od dwóch lat mówiły o potrzebie dokupienia wagonów piętrowych.

Gronkiewicz Waltz znowu na cenzurowanym. Po podwyżce cen biletów spadły wpływy do budżetu

(www.nakolei.pl)

16 mln zł straciła Warszawa na podwyżce cen biletów. Dokładnie o tyle zmalały tegoroczne wpływy do budżetu w miesiącach styczeń-maj, w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. Zestawienie dotyczy wszystkich rodzajów biletów.

Utrudnienia w ruchu po stolicy

(www.money.pl)

W weekend rozpocznie się remont kolejnych estakad Trasy Łazienkowskiej, prowadzących od strony Śródmieścia na Wisłostradę, w kierunku Żoliborza i Wilanowa. Ruch na nich zostanie wyłączony w piątek o godz. 22. Od soboty wyłączona z ruchu będzie też połowa mostu. Jak informuje Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, demontaż łącznic zacznie się w poniedziałek.

Jak szybko poruszać się po mieście?

(www.wp.pl/korkowo.pl)

Kierowcy narzekają, że przejazd przez zatłoczone centra miast jest udręką. Badania wskazują jednak, że nieco modyfikując plan podróży można oszczędzić czas. Analizie poddano 16 miast wojewódzkich. Sprawdzono, jak kształtuje się natężenie ruchu w poszczególnych częściach miasta. Wyniki potwierdzają to, co na własnej skórze odczuwają kierowcy.

Chorwacja, Czechy i Węgry: co czeka tam polskich kierowców?

(www.wp.pl)

Do Hiszpanii, Turcji lub Egiptu polscy turyści dostają się drogą lotniczą. Są też takie kraje, gdzie wielu Polaków dociera własnymi samochodami. Nie wszyscy jednak są świadomi przepisów i kar tam obowiązujących, a to może zaowocować niemiłą niespodzianką, która popsuje wspomnienia z wakacyjnego wyjazdu.

Rządowy ranking dróg ekspresowych planowanych do budowy

(www.pkd.org.pl)

Ministerstwo Transportu pokazało wyniki rankingu dróg ekspresowych, które mają być wybudowane w nowej perspektywie budżetu UE. Określa on „hierarchię pilności” realizacji danych odcinków w miarę napływu środków. Nie przygotowano natomiast planu budowy obwodnic miast, gdyż nie wiadomo czy będą na nie pieniądze.

Zmiany organizacji ruchu na drodze krajowej nr 1 we Włocławku

(www.edroga.pl/UM Włocławek)

W sobotę 20 lipca o godz. 7.00 rano zostanie oddana do ruchu we Włocławku przebudowywana prawa jezdnia w kierunku na Łódź, na odc. od ul. Hutniczej do ul. Zdrojowej. W związku z tym przystanek na tym odcinku wróci na swoje stałe miejsce. Na stałą trasę powrócą też autobusy linii nr 16.

W Gdańsku wzrasta liczba rowerzystów

(www.edroga.pl/UM Gdańsk)

Już trzeci rok z rzędu w Gdańsku wzrasta liczba osób jeżdżących na rowerach. Dzięki corocznym badaniom prowadzonym przez Biuro Rozwoju Gdańska wiadomo, że w okresie ostatnich dwóch lat ruch rowerowy w Gdańsku wzrósł o 33 proc. Największy ruch rowerowy odnotowano na skrzyżowaniach ulic Pomorskiej i Jelitkowskiej.

Remonty w Wielkopolsce – na początek DK nr 36

(www.edroga.pl/GDDKiA/O. Poznań)

Pod koniec lipca rozpocznie się remont 7-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 36 na odcinku między Załęczem – Rawiczem a Sarnową w województwie wielkopolskim. Prace potrwają 12 tygodni. Od 22 lipca odcinek ten zostanie poddany różnym zabiegom remontowym. Zostanie wyprofilowana nawierzchnia, będzie ułożona warstwa wyrównawcza.

„Kolejowe przewozy towarowe w Polsce – wzrost w trybie warunkowym” – raport

(www.utk.gov.pl)

Rynek kolejowych przewozów towarowych w Polsce będzie się rozwijał w okresie do 2020 r. na poziomie zbliżonym do wzrostu PKB, co jest pochodną przewidywanego rozwoju rynków towarów przewożonych koleją. Skorzystanie z pełnych możliwości, jakie niesie za sobą zwiększony popyt na usługi transportowe, będzie możliwe pod warunkiem poprawy infrastruktury kolejowej.

Mapa bocznic kolejowych

(www.utk.gov.pl)

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z mapą bocznic kolejowych, widniejącej na naszej stronie (patrz baner na stronie głównej UTK). Mapa została opracowana na podstawie wykazu bocznic uzyskanego z Departamentu Bezpieczeństwa Kolejowego UTK. Na mapie znajduje się nazwa stacji rozgałęziającej oraz nazwa użytkownika bocznicy.

Wyłączenie z eksploatacji pojazdów kolejowych PKP Intercity i PKP SKM w Trójmieście

(www.utk.gov.pl)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego kontynuował działania monitorująco-kontrolne w zakresie zapewnienia przez przewoźników kolejowych odpowiednich warunków bezpieczeństwa podróży. Działania obejmowały w szczególności tzw. pociągi wakacyjne. W głównej mierze sprawdzany był stan techniczny pojazdów kolejowych oraz zgodność procesu utrzymania taboru z Dokumentacją Systemu Utrzymania.

Zdjęcia z Okęcia. Skąd tak długa naprawa?

(www.rynek-kolejowy.pl)

Niemal trzy tygodnie temu w tunelu na Lotnisku Chopina doszło do wykolejenia pociągu SKM Warszawa. W tunelu uszkodzeń właściwie nie widać, ale ruch pociągów będzie ograniczony przez całe wakacje. Dlaczego? Do wykolejenia doszło w niedzielę, 24 czerwca o godzinie 14:35. Wykoleił się pociąg Elf 27WE–009.

Tramwaj na Tarchomin znowu z odwołaniami

(www.rynek-kolejowy.pl)

Wpłynęły trzy odwołania od wydanej decyzji środowiskowej dla tramwaju na Tarchomin. W tej chwili nie wstrzymują one ani nie opóźniają prowadzonego procesu inwestycyjnego. Odwołania do Biura Ochrony Środowiska złożyli: Zielone Mazowsze, Stowarzyszenie ekologiczne Światowid oraz Wspólnota Mieszkaniowa Poetów 10B.

Koleje Śląskie wciąż czekają na tabor z Sigmy i Herosa

(www.rynek-kolejowy.pl)

Co z wagonami Heros Rail i pociągami spalinowymi VT614 Sigmy Tabor, które miały od siedmiu miesięcy jeździć w Kolejach Śląskich? Ano nic. Przewoźnik nie stracił jeszcze cierpliwości i czeka na dostawę. Koleje Śląskie wpisują już na stan spółki wagony niemieckiej spółki Heros Rail.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak

ENERGETYKA

Energa zmienia strategię rozwoju

(ENERGIA NEWS)

Szykujący się do debiutu koncern energetyczny planuje w latach 2013-2021 wydać na inwestycje około 21 mld złotych. Rada nadzorcza przedsiębiorstwa właśnie przyjęła odnowioną jego strategię rozwoju (wcześniejszą zatwierdzono w 2008 roku). Program działania spółki zakłada inwestycje w sieci dystrybucyjne oraz odnawialne źródła energii. Położony został też nacisk na zachowanie stabilności finansowej. Energa szacuje, że w najbliższych latach jej całkowite nakłady wyniosą 21 mld złotych – 12,5 mld złotych przeznaczone będą na inwestycje w segmencie dystrybucji, natomiast reszta środków – na inwestycje w elektrownie konwencjonalne i gazowe, wysokosprawną kogenerację, a także na rozwój OZE. Przedsiębiorstwo chce wzmocnić swoją pozycję lidera w sektorze energii odnawialnej, dlatego inwestycje w segment dystrybucyjny mają m.in. poszerzyć możliwość przyłączenia OZE. Grupa ma również zwiększyć poziom zainstalowanej mocy i obniżyć emisyjność CO2.

KE chce ujednolicić zasady pomocy publicznej dla energetyki

(PAP)

Jesienią tego roku zostanie przedstawiony projekt dyrektywy w sprawie pomocy publicznej dla energetyki, w tym dla energetyki jądrowej. Później ma zostać przekazany do konsultacji z zainteresowanymi podmiotami w Unii Europejskiej. Ma zostać przyjęty jeszcze w 2014 roku. Obecnie państwa członkowskie mogą subwencjonować inwestycje z zakresu energetyki odnawialnej. Dzięki nowym przepisom mogłyby korzystać z tego narzędzia także w innych sektorach. Zmianom sprzeciwiają się Niemcy, którzy obawiają się o utratę uprzywilejowanej pozycji przez Odnawialne Źródła Energii.

Przetarg łupkowy na Litwie opóźnia się

(RZECZPOSPOLITA)

Przetarg na poszukiwanie gazu łupkowego na Litwie, w którym wystartował jedynie amerykański Chevron, opóźnia się. Przyczyną jest prośba firmy o przedłużenie procesu i protest Perkuno Naftos – spółki wyeliminowanej z przetargu. Termin rozstrzygnięcia przeniesiono na połowę września.

Ukraina postawiła na stół OBWE temat bezpieczeństwa energetycznego

(UKR INFORM)

Intensyfikacja dyskusji na temat bezpieczeństwa energetycznego jest niekwestionowanym osiągnięciem przewodnictwa Ukrainy w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) – uważa minister spraw zagranicznych Ukrainy Leonid Kożara. W artykule poświęconym rocznej prezydencji Kijowa w OBWE, szef MSZ Ukrainy podkreślił zasługi prezydenta Wiktora Janukowycza i prezydenta Turkmenistanu Gurbanguły Berdimuhamedowa na rzecz ożywienia dyskusji związanej z najważniejszymi zagadnieniami z sektora energii. Według organizatorów inicjatywa ta zyskała duże zainteresowanie i poparcie ze strony państw członkowskich OBWE, czego dowodem ma być konferencja tej organizacji w Aszchabadzie. Kijów spodziewa się, że październikowy szczyt stanie się okazją do znaczącej intensyfikacji zaangażowania OBWE w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Minister Kożara wyraźnie zaznaczył, że półmetek przewodnictwa w OBWE nie jest dobrym okresem na ostateczne oceny ukraińskiej prezydencji jednak dotychczasowe osiągnięcia pozwalają stwierdzić, że Ukraina właściwie wykonuje swoje zadanie.

Ile węglowodorów znajduje się pod powierzchnią Rosji?

(RBTH)

Dzięki temu, że premier Dmitrij Miedwiediew zezwolił dekretem na odtajnienie informacji na temat zasobów gazu ziemnego i ropy naftowej w Rosji, możemy poznać te dane. Zgodnie ze stanem na 1 stycznia 2012 roku pod rosyjską ziemią znajduje się 17.9 mld ton odkrytych i szacowanych złóż ropy naftowej oraz 10.9 mld ton przewidywanych zasobów tego surowca. Całkowite zasoby gazu ziemnego wynoszą 48.8 bilionów metrów sześciennych oraz 19.6 bln m3 złóż przewidywanych. Te wyniki przewyższyły szacunki ekspertów na temat złóż rosyjskich niemal dwukrotnie. Dla przykładu BP szacowało w 2012 roku, że Rosja posiada 11.9 mld ton ropy i 32.9 bln m3 gazu. Eksperci podkreślają jednak, że Rosjanie muszą ujawnić swój mechanizm klasyfikacji, aby była możliwa ostateczna weryfikacja prezentowanych przez nich danych.

 

INFRASTRUKTURA

Kolejny rekord w ruchu cargo na Lotnisku Chopina

(www.lotnisko-chopina.pl)

Ponad 23 tys. ton cargo odprawiono na Lotnisku Chopina w pierwszej połowie 2013 r. To o 8,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. To kolejny rekordowy wynik w obsłudze przewozów towarowych. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. na warszawskim lotnisku odprawiono łącznie 23,1 tys. ton frachtu.

Koleje Mazowieckie zamawiają piętrusy

(www.rynek-kolejowy.pl)

Koleje Mazowieckie ogłosiły długo oczekiwany przetarg na dostawę 22 fabrycznie nowych wagonów piętrowych oraz 2 lokomotyw elektrycznych przeznaczonych do składów pociągów pasażerskich zmiennokierunkowych typu push-pull. Tabor ma zostać dostarczony do końca maja 2015 r. KM już od dwóch lat mówiły o potrzebie dokupienia wagonów piętrowych.

Gronkiewicz Waltz znowu na cenzurowanym. Po podwyżce cen biletów spadły wpływy do budżetu

(www.nakolei.pl)

16 mln zł straciła Warszawa na podwyżce cen biletów. Dokładnie o tyle zmalały tegoroczne wpływy do budżetu w miesiącach styczeń-maj, w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. Zestawienie dotyczy wszystkich rodzajów biletów.

Utrudnienia w ruchu po stolicy

(www.money.pl)

W weekend rozpocznie się remont kolejnych estakad Trasy Łazienkowskiej, prowadzących od strony Śródmieścia na Wisłostradę, w kierunku Żoliborza i Wilanowa. Ruch na nich zostanie wyłączony w piątek o godz. 22. Od soboty wyłączona z ruchu będzie też połowa mostu. Jak informuje Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, demontaż łącznic zacznie się w poniedziałek.

Jak szybko poruszać się po mieście?

(www.wp.pl/korkowo.pl)

Kierowcy narzekają, że przejazd przez zatłoczone centra miast jest udręką. Badania wskazują jednak, że nieco modyfikując plan podróży można oszczędzić czas. Analizie poddano 16 miast wojewódzkich. Sprawdzono, jak kształtuje się natężenie ruchu w poszczególnych częściach miasta. Wyniki potwierdzają to, co na własnej skórze odczuwają kierowcy.

Chorwacja, Czechy i Węgry: co czeka tam polskich kierowców?

(www.wp.pl)

Do Hiszpanii, Turcji lub Egiptu polscy turyści dostają się drogą lotniczą. Są też takie kraje, gdzie wielu Polaków dociera własnymi samochodami. Nie wszyscy jednak są świadomi przepisów i kar tam obowiązujących, a to może zaowocować niemiłą niespodzianką, która popsuje wspomnienia z wakacyjnego wyjazdu.

Rządowy ranking dróg ekspresowych planowanych do budowy

(www.pkd.org.pl)

Ministerstwo Transportu pokazało wyniki rankingu dróg ekspresowych, które mają być wybudowane w nowej perspektywie budżetu UE. Określa on „hierarchię pilności” realizacji danych odcinków w miarę napływu środków. Nie przygotowano natomiast planu budowy obwodnic miast, gdyż nie wiadomo czy będą na nie pieniądze.

Zmiany organizacji ruchu na drodze krajowej nr 1 we Włocławku

(www.edroga.pl/UM Włocławek)

W sobotę 20 lipca o godz. 7.00 rano zostanie oddana do ruchu we Włocławku przebudowywana prawa jezdnia w kierunku na Łódź, na odc. od ul. Hutniczej do ul. Zdrojowej. W związku z tym przystanek na tym odcinku wróci na swoje stałe miejsce. Na stałą trasę powrócą też autobusy linii nr 16.

W Gdańsku wzrasta liczba rowerzystów

(www.edroga.pl/UM Gdańsk)

Już trzeci rok z rzędu w Gdańsku wzrasta liczba osób jeżdżących na rowerach. Dzięki corocznym badaniom prowadzonym przez Biuro Rozwoju Gdańska wiadomo, że w okresie ostatnich dwóch lat ruch rowerowy w Gdańsku wzrósł o 33 proc. Największy ruch rowerowy odnotowano na skrzyżowaniach ulic Pomorskiej i Jelitkowskiej.

Remonty w Wielkopolsce – na początek DK nr 36

(www.edroga.pl/GDDKiA/O. Poznań)

Pod koniec lipca rozpocznie się remont 7-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 36 na odcinku między Załęczem – Rawiczem a Sarnową w województwie wielkopolskim. Prace potrwają 12 tygodni. Od 22 lipca odcinek ten zostanie poddany różnym zabiegom remontowym. Zostanie wyprofilowana nawierzchnia, będzie ułożona warstwa wyrównawcza.

„Kolejowe przewozy towarowe w Polsce – wzrost w trybie warunkowym” – raport

(www.utk.gov.pl)

Rynek kolejowych przewozów towarowych w Polsce będzie się rozwijał w okresie do 2020 r. na poziomie zbliżonym do wzrostu PKB, co jest pochodną przewidywanego rozwoju rynków towarów przewożonych koleją. Skorzystanie z pełnych możliwości, jakie niesie za sobą zwiększony popyt na usługi transportowe, będzie możliwe pod warunkiem poprawy infrastruktury kolejowej.

Mapa bocznic kolejowych

(www.utk.gov.pl)

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z mapą bocznic kolejowych, widniejącej na naszej stronie (patrz baner na stronie głównej UTK). Mapa została opracowana na podstawie wykazu bocznic uzyskanego z Departamentu Bezpieczeństwa Kolejowego UTK. Na mapie znajduje się nazwa stacji rozgałęziającej oraz nazwa użytkownika bocznicy.

Wyłączenie z eksploatacji pojazdów kolejowych PKP Intercity i PKP SKM w Trójmieście

(www.utk.gov.pl)

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego kontynuował działania monitorująco-kontrolne w zakresie zapewnienia przez przewoźników kolejowych odpowiednich warunków bezpieczeństwa podróży. Działania obejmowały w szczególności tzw. pociągi wakacyjne. W głównej mierze sprawdzany był stan techniczny pojazdów kolejowych oraz zgodność procesu utrzymania taboru z Dokumentacją Systemu Utrzymania.

Zdjęcia z Okęcia. Skąd tak długa naprawa?

(www.rynek-kolejowy.pl)

Niemal trzy tygodnie temu w tunelu na Lotnisku Chopina doszło do wykolejenia pociągu SKM Warszawa. W tunelu uszkodzeń właściwie nie widać, ale ruch pociągów będzie ograniczony przez całe wakacje. Dlaczego? Do wykolejenia doszło w niedzielę, 24 czerwca o godzinie 14:35. Wykoleił się pociąg Elf 27WE–009.

Tramwaj na Tarchomin znowu z odwołaniami

(www.rynek-kolejowy.pl)

Wpłynęły trzy odwołania od wydanej decyzji środowiskowej dla tramwaju na Tarchomin. W tej chwili nie wstrzymują one ani nie opóźniają prowadzonego procesu inwestycyjnego. Odwołania do Biura Ochrony Środowiska złożyli: Zielone Mazowsze, Stowarzyszenie ekologiczne Światowid oraz Wspólnota Mieszkaniowa Poetów 10B.

Koleje Śląskie wciąż czekają na tabor z Sigmy i Herosa

(www.rynek-kolejowy.pl)

Co z wagonami Heros Rail i pociągami spalinowymi VT614 Sigmy Tabor, które miały od siedmiu miesięcy jeździć w Kolejach Śląskich? Ano nic. Przewoźnik nie stracił jeszcze cierpliwości i czeka na dostawę. Koleje Śląskie wpisują już na stan spółki wagony niemieckiej spółki Heros Rail.

Redakcja BiznesAlert

Przegląd tworzą: Sebastian Ciastoń, Joanna Dobosz, Wojciech Jakóbik, Patrycja Olszamowska, Maciej Pawlak

Najnowsze artykuły