Finlandia wydała zgodę na budowę gazociągu Nord Stream 2, który ma przebiegać przez wyłączną strefę ekonomiczną kraju – podał fiński rząd w czwartek.
Nord Stream 2 to podmorski gazociąg o długości 1220 kilometrów przebiegający na dnie Morza Bałtyckiego od Rosji do Niemiec, z czego 374 kilometry mają przebiegać przez fińskie wody.
Zgoda Finlandii jest warunkowa, to znaczy budujący musi spełnić warunki podane w dokumencie rządowym. Chodzi o generalne względy bezpieczeństwa i zminimalizowanie ryzyka wypadków, wzięcie pod uwagę „osobliwości Morza Bałtyckiego” i istniejących już projektów funkcjonujących w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.
Zgoda rządu w Helsinkach będzie obowiązywała przez 50 lat, a po upływie tego czasu będzie mogła być przedłużona.
Konieczne jest jeszcze jedno zezwolenie – regionalnej agencji administracji państwowej dla południowej Finlandii. Obecnie rozpatruje ona wniosek o wydanie zgody na budowę i eksploatowanie gazociągu zgodnie z wymogami ustawy wodnej.
Dzień po decyzji o wydaleniu rosyjskich dyplomatów z państw UE niemiecki Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii (BSH) poinformował o wydaniu zgody na budowę Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec na Bałtyku. Kończy to procedurę pozyskiwania w Niemczech zezwoleń na budowę tego gazociągu.
W sprawie projektu muszą się jeszcze wypowiedzieć właściwe instytucje w Szwecji, Danii i Rosji.
Polska Agencja Prasowa/Ria Novosti/Michał Perzyński