Klimiuk: Energetyka potrzebuje nowych pokoleń fachowców

0
16
fot. pixabay.com

Ogromną wagę przywiązujemy do bezpieczeństwa energetycznego kraju, dlatego musimy mieć wykwalifikowaną kadrę, zarówno do pracy w elektrowniach, konserwacjach czy remontach linii dystrybucyjnych – powiedziała w opublikowanej w „Rzeczpospolitej” rozmowie Alicja Barbara Klimiuk, wiceprezes RZ PKEE, p.o. prezesa Energi.

Dzisiaj brakuje nam młodych specjalistów głównie z powodu luki pokoleniowej. Szczególnie dotyka ona specjalistów z obszaru techniczno-inżynieryjnego. Nie ma co ukrywać, zasoby ludzkie po prostu się starzeją. – powiedziała Barbara Klimiuk. Poinformowała, że Energa prowadzi własne wewnętrzne statystyki, które są zgodne z danymi Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że braki widoczne są przede wszystkim na stanowiskach elektromonterów, techników i dyspozytorów.

– Przez lata poprzez brak konkretnej wizji polskiej gospodarki i dostosowanego do niej systemu edukacji kształcenie zawodowe zostało zaniedbane. Dziś najważniejszym czynnikiem, jaki wpływa na obecną sytuację, jest niewystarczające przygotowanie młodych kandydatów do pracy na poziomie szkół technicznych i zawodowych. Jeśli chcemy naprawić sytuację, musimy działać szybko i skutecznie – powiedziała w rozmowie w „Rzeczpospolitej”.

P.o. prezesa Energi przypomniała, że Ministerstwo Energii podejmuje wiele inicjatyw, których celem jest rozwój edukacji nowych kadr w energetyce. Do działań tych włączyła się również Energa. W tym roku szkolnym dwudziestu dwóch uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Ostrołęce rozpoczęło naukę w nowej klasie o profilu Technik Energetyk, której powstanie jest wspólną inicjatywą spółki Energa Elektrownie Ostrołęka SA i miasta Ostrołęki.

Również działająca przy spółce Fundacja Energa dołączyła niedawno do Programu Stypendialnego Bona Fide Fundacji Orlen – Dar Serca, wspierającego finansowo szczególnie uzdolnionych polskich studentów.

Barbara Klimiuk zwróciła również uwagę, że Energa Operator od kilku lat prowadzi program „Energ(i)a do nauki”, w zakresie którego współpracuje już z 18 szkołami średnimi posiadającymi klasy o profilach technik elektryk bądź technik energetyk, a także z czterema szkołami wyższymi.

– Program „Energ(i)a z nauką” do 2017 r. pozwolił na praktyczne przeszkolenie ok. 100 młodych energetyków. Ponadto w jego ramach doposażamy laboratoria i warsztaty, fundujemy stypendia dla najlepszych oraz możliwość zbierania doświadczenia w miejscach związanych z energetyką, np. na poligonie treningowym niedaleko Pruszcza Gdańskiego czy na terenie naszych elektrowni wodnych – powiedziała w rozmowie w „Rzeczpospolitej” Barbara Klimiuk.

Rzeczpospolita/CIRE.PL