Środowisko

Dąbrowski: Ciepło systemowe jest najlepszym sposobem na walkę ze smogiem

W ramach spotkań w Pawilonie Polskim na COP24 Wojciech Dąbrowski, Członek Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, wziął udział w debacie „Program Czyste Powietrze – szansa na ograniczenie poziomu zanieczyszczenia powietrza”. W swoich wypowiedziach omówił obecne trendy oraz rozwiązania, jakie sektor energii cieplnej może zaoferować na rzecz poprawy jakości powietrza i zmniejszenia ilości zanieczyszczeń w nim występujących.

Rozwój ciepła systemowego jest najlepszym sposobem na poprawę jakości powietrza – powiedział Wojciech Dąbrowski. Przed nami ogromna praca w zakresie edukacji społeczeństwa, byśmy uświadomili ludziom jak cenną innowacją, zapewniającą ekologiczne ciepło, mogą być instalacje termicznego przetwarzania odpadów – dodał.

Z kolei w spotkaniu „Lokalnie na rzecz czystego powietrza” obecny był ekspert PKEE, współautor raportu „Energetyka kocha czyste powietrze” – dr inż. Janusz Zyśk. Paneliści omawiali problem zanieczyszczenia powietrza z punktu widzenia społeczności lokalnych.

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza są kotły domowe. Dlatego tak ważne jest byśmy edukowali społeczeństwo w zakresie odpowiedzialnego korzystania z tego źródła ciepła – powiedział Janusz Zyśk.

Realizowana przez PKEE od początku 2018 roku kampania informacyjno-edukacyjna „Energetyka kocha czyste powietrze” miała na celu zmianę postaw społecznych oraz zwiększenie świadomości energetycznej i środowiskowej mieszkańców naszego kraju. W kluczowych pod względem poziomu zanieczyszczeń powietrza miastach Polski odbył się także cykl debat angażujących lokalne społeczności.

Raport PKEE „Energetyka kocha czyste powietrze” jest diagnozą rzeczywistych źródeł smogu w Polsce. Zawiera także odpowiedzi na pytania czym jest niska emisja, jaki wpływ na zdrowie mają zanieczyszczenia powietrza oraz jakie działania podejmuje sektor energetyczny by je chronić.

PKEE


Powiązane artykuły

Glapiński: Inflacja obniża się, ale odmrożenie cen energii może to zmienić

Zdaniem prezesa NBP inflacja będzie obniżała się z kwartału na kwartał. Możliwy jest jednak jej czasowy wzrost po odmrożeniu cen...
Komisja Europejska. Fot. Flickr

KE chce redukcji 90 procent emisji do 2040 roku. Polska: Nierealne

Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowego celu klimatycznego: redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 procent do 2040 roku w stosunku do...

Bruksela chce by Unia zmniejszyła emisje o 90 procent do 2040 roku

Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 rok. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść...

Udostępnij:

Facebook X X X