Państwowy koncern jądrowy Rosatom rozpoczął budowę pierwszych budynków budowlano-instalacyjnych na terytorium przyszłej elektrowni Paks 2 na Węgrzech.
W sumie ma powstać około 80 obiektów – od budynków administracyjnych po magazyny i inne. Wszystkie instalacje będą niezbędne do budowy dwóch nowych bloków jądrowych.
Elektrownia Paks 1 została zbudowana pod koniec lat 80. i obecnie produkuje około 40 procent energii elektrycznej zużywanej na Węgrzech. Paks wyposażony jest w 4 bloki energetyczne z reaktorami typu WWE o łącznej mocy około 2000 MW.
W 2009 roku węgierski parlament zatwierdził budowę dwóch nowych bloków jądrowych (Paks 2), a pod koniec 2014 roku rosyjski podmiot Rosatom podpisał z Węgrami stosowne umowy. Koszt budowy dwóch nowych elektrowni ma wynieść około 12,5 miliardów euro, inwestycja ma być realizowana z pomocą kredytu zaciągniętego przez Węgrów na kwotę około 10 miliardów euro. Węgrzy zdecydowali się na ten krok ze względu na to, że obecnie około jednej trzeciej zapotrzebowania na energię jest zaspokajane przez import energii z krajów sąsiednich. Atom ma być także elementem wspierającym politykę klimatyczną Węgier. Projekt także krytykowany przez środowisko międzynarodowe oraz przez m.in. opozycyjną partię Dialog. Według niej umowa została podpisana z naruszeniem regulacji węgierskich. Po drugie koronnym argumentem przeciwstawiającym się budowie nowych bloków jest fakt, że poprzez kolejną współpracę Węgier z Rosjanami, kraj ten uzależnienia się jeszcze bardziej od Federacji Rosyjskiej.
Rosatom/TASS/Patrycja Rapacka