AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Platts: Ceny energii w Europie wzrosną o 15 procent do 2025 roku

S&P Global Platts Analytics prognozuje, że ceny energii w Europie wzrosną o 15 procent w latach 2020–2025 w związku z rosnącymi cenami gazu i emisją dwutlenku węgla.

Ceny energii w Unii Europejskiej do 2025 roku

W najnowszej, pięcioletniej prognozie S&P Global Platts Analytics wzrosty cen energii w Niemczech będą największe, podnosząc się w przyszłym roku z poziomu poniżej 42 EUR/MWh do ponad 56 EUR/MWh w 2025 roku. Wszystko to wskutek zamykania kolejnych jednostek wytwórczych (Niemcy zamkną ostatnią elektrownię jądrową w 2022 roku – red.). Kraj w coraz większym stopniu będzie zależny od importu.

– Mocny wzrost udziału OZE w Hiszpanii i Portugalii oznacza, że ​kraje te jako jedyne odnotowują rzeczywisty spadek cen netto w tym okresie – czytamy w raporcie. Średnie wzrosty cen energii towarzyszą rosnącym cenom gazu, przy czym przewiduje się, że marże w elektrowniach gazowych spadną na wszystkich rynkach z wyjątkiem Niemiec.

We Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Włoszech moce węglowe zostaną całkowicie wycofane do 2025 roku, a łączne niemieckie moce węglowe spadną o 13 GW do 24 GW. – Ogólnie rzecz biorąc, zdolności produkcji węgla w Europie Zachodniej spadną o 68 procent między 2020 a 2025 rokiem – czytamy.

Moce pochodzące z elektrowni jądrowych spadną o 19 procent, przy czym Niemcy, Belgia i Wielka Brytania odpowiedzą za większość strat. Francuskie moce jądrowe będą stabilne, a jedyne zamknięcie będzie miało miejsce w Fessenheim (1,8 GW) – jego miejsce zajmie EPR w Flamanville 3 (1,6 GW). Wzrost energetyki wiatrowej i fotowoltaiki wypełni lukę pozostawioną przez węgiel i energię jądrową, ale zmiana ta sygnalizuje większą zmienność cen.

S&P Platts/Michał Perzyński

Wróbel: Zamyka się okienko dla inwestycji gazowych w Europie


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X