Węgierski koncern naftowy, Grupa MOL poinformowała o skorzystaniu z prawa zakupu, pozostałych jeszcze w rękach mniejszościowych udziałowców, akcji słowackiego koncernu Slovnaft. Węgrzy chcą być w ten sposób jedynym właścicielem słowackiego koncernu. Stacje słowackiej marki są obecne także w Polsce.
Węgierska grupa naftowa MOL opublikowała komunikat o podjęciu decyzji o skorzystaniu z prawa do zakupu udziałów w Slovnaft. Celem MOL jest uproszczenie i zracjonalizowanie struktury własności Slovnaft, a tym samym uproszczenie ładu korporacyjnego – poinformowały służby prasowe węgierskiego koncernu. Realizacja prawa do umorzenia podlega zatwierdzeniu przez Narodowy Bank Słowacji.
– Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z prawa do umorzenia akcji, MOL zaoferował opcję sprzedaży swoich akcji akcjonariuszom mniejszościowym w ramach oferty dobrowolnej. Grupa MOL posiada obecnie 98,72 procent akcji Slovnaft, podczas gdy przed dobrowolną ofertą było to 98,56 procent – podaje MOL w komunikacie prasowym.
– Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z prawa do umorzenia akcji, MOL zaoferował opcję sprzedaży swoich akcji akcjonariuszom mniejszościowym w ramach dobrowolnej oferty. Cena, po której MOL kupi akcje, nie jest jeszcze znana.
Slovnaft założył stowarzyszenie obywatelskie, którego celem jest ochrona prawa drobnych akcjonariuszy (OPMAS). Obawiają się oni zbyt niskiej ceny za akcje. Według prawników, reprezentujących to stowarzyszenie, ostatnio doszło do podejrzanych transakcji. które mogą negatywnie wpłynąć na cenę akcji.
W maju MOL ogłosił dobrowolną ofertę zakupu pakietu 1,44 procent akcji należącego do małych akcjonariuszy, ale dla niektórych cena 84 euro za akcję była zbyt niska. Pod koniec lipca firma została oskarżona o sztuczne obniżenie ceny akcji. MOL odrzucił wszelkie podejrzenia o manipulację transakcjami.
Słowacki koncern ma w Polsce 80 stacji paliw.
teraz.sk/Bartłomiej Sawicki
Sawicki: Orlen, MOL – dwa bratanki na wojnie o Europę Środkową