EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Steinhoff: Czas zakończyć erę ręcznego sterowania górnictwem

fot. Tauron

Ministerstwo energii nie powinno wyręczać Tauronu w rozwiązywaniu problemów z aktywami wydobywczymi. Dr inż. Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, ocenił w rozmowie z BiznesAlert.pl, że “nadszedł czas, aby zakończyć erę ręcznego sterowania górnictwem”.

– Krytycznie odnoszę się do sposobu zarządzania górnictwem i energetyką. Odnoszę wrażenie, że mamy do czynienia z ręcznym sterowaniem i powrotem do mechanizmów, które funkcjonowały w gospodarce poprzedniego systemu. Za programy naprawcze jest odpowiedzialny rada nadzorcza i zarząd Tauronu, które to organy powinny podejmować stosowne decyzje. Nie można godzić się na niejasny układ kompetencyjny, szczególnie w spółkach giełdowych – stwierdził.

Na początku tygodnia wiceminister energii Adam Gawęda zapowiedział, że na przełomie sierpnia i września zostanie opublikowany raport na temat aktualnej sytuacji i perspektyw spółki Tauron Wydobycie, a w połowie września ma zostać ogłoszony plan naprawczy, który poprawi wyniki finansowe katowickiego koncernu. Pod koniec maja Tauron poinformował o planach sprzedaży aktywów wydobywczych i ciepłowniczych, w tym m.in. Kopalni Janina.

Stępiński: Co sprzeda Tauron?

Zdaniem Steinhoffa sytuacja w górnictwie stale się pogarsza, mimo to nie podjęto koniecznych działań restrukturyzacyjnych, które pozwoliłyby na obniżenie kosztów wydobycia przy obecnych pogarszających się warunkach górniczo-geologicznych w kopalniach. Zaznaczył, że jednym z kluczowych sposobów redukcji kosztów i uzyskania rentowności sektora w dłuższym horyzoncie czasowym, w warunkach spadku cen węgla, jest zmiana organizacji pracy.

– O tym powinno rozmawiać się z partnerami społecznymi. Przez ostatnie lata w górnictwie niewiele zrobiono. Mieliśmy do czynienia z zaklinaniem rzeczywistości w branży, z permanentnym brakiem woli do podejmowaniem trudnych, ale koniecznych decyzji. Epatowano się dodatnimi wynikami spółek węglowych osiąganymi w warunkach wysokich cen węgla. Te ceny do chwili obecnej spadły powyżej 20% procent. Spółka Tauron Wydobycie przejęła borykającą się z poważnymi problemami kopalnię Brzeszcze. To przejęcie nie było poprzedzone wnikliwą analizą ekonomiczną. Myślę, że problemy Tauronu Wydobycie wynikają między innymi z tych decyzji – powiedział były wicepremier.

Rozmówca BiznesAlert.pl przyznał, że spółka co prawda realizuje program inwestycyjny, ale trzeba poważnie rozmawiać o przyszłości polskiego górnictwa bez zaklinania rzeczywistości. – Bez restrukturyzacji nasze górnictwo będzie miało problemy. Górnictwo potrzebuje rzetelnej działalności biznesowej, opartej o rachunek ekonomiczny i dialog ze stroną społeczną. Mówienie o epoce rozkwitu górnictwa w Polsce nie jest oparte o jakiekolwiek realne uwarunkowania ekonomiczne – powiedział były wicepremier.

Jego zdaniem sprzedaż kopalni Janina w perspektywie krótkookresowej może poprawić kondycję spółki. Odnosząc się do możliwości jej zakupu przez Węglokoks stwierdził, że roszady właścicielskie wewnątrz spółek Skarbu Państwa są efektem działań Ministerstwa Energii w ramach wspomnianego ręcznego sterowania. – Trzeba odejść od tego schematu. Zarządy spółek i ich rady nadzorcze muszą samodzielnie podejmować decyzje racjonalne ekonomiczne. Decyzje podejmowane na szczeblu ministerstwa często mają charakter polityczny, nie osadzony w realiach ekonomicznych – uważa Steinhoff.

Według byłego wicepremiera, administracja państwowa powinna skupić się na funkcjach regulacyjnych, a nie zastępować je ,,prymitywnie prowadzoną polityką właścicielską”. – Często się zdarza, że związkowcy domagają się aby w rozmowach o podwyżkach płac udział brał minister, bądź nawet premier. To jest absurd. Za wszystkie kwestie związane ze spółką odpowiada zarząd i rada nadzorcza – dodał.


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X