AlertEnergetykaGaz.

Reforma zarządzania gazociągami na Ukrainie na ostatniej prostej

Gazociągi na Ukrainie. Fot. Naftogaz

Gazociągi na Ukrainie. Fot. Naftogaz

Sekretariat Wspólnoty Energetycznej wydał opinię pozytywną na temat stanu certyfikacji operatora gazociągów na Ukrainie o nazwie Ukraine GTS Operator (OGTSU). To ten podmiot ma podpisać nową umowę przesyłową z rosyjskim Gazpromem.

– Jesteśmy wdzięczni Sekretariatowi Wspólnoty Energetycznej za pozytywną ocenę certyfikacji OGTSU. To ważny krok ku rozdziałowi właścicielskiemu (reforma zgodna z przepisami unijnymi – przyp. red.). Ukraina po raz kolejny zademonstrowała, że wypełnia swe zobowiązania. Jestem pewien, że nowy operator gazociągów na Ukrainie rozpocznie od pierwszego stycznia działalność poza Naftogazem – powiedział prezes Naftogazu Andrij Kobolew.

Obecnie operatorem gazociągów na Ukrainie jest Ukrtransgaz, spółka-córka Naftogazu. Prawo europejskie zakłada, że działalność operatorska musi być oddzielona od dostaw gazu i nie może się nimi zajmować jedna spółka. To sposób na uniknięcie nadużyć znanych z działalności rosyjskiego Gazpromu.

Certyfikacja OGTSU otworzy drogę do przekazania jej odpowiedzialności za przesył gazu na Ukrainie. To ta spółka będzie wówczas mogła podpisać umowę przesyłową. Rozmowy na temat nowego kontraktu trwają z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji. Obecny kontrakt wygasa z końcem 2019 roku. OGTSU będzie zatem odpowiedzialny za ustalenie wysokości taryfy przesyłowej, od której będzie zależała atrakcyjność szlaku ukraińskiego dla Rosjan.

Wraz z opinią Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej, do której należy Ukraina, proces wydzielenia niezależnego operatora gazociągów na Ukrainie wchodzi w ostateczną fazę. 22 listopada regulator ukraiński zatwierdził wstępną decyzję o certyfikacji.

Wspólnota Energetyczna to wymiar zagraniczny polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej. Stronami są kraje UE i państwa członkowskie Wspólnoty, które zobowiązują się do wdrożenia regulacji unijnych w zamian za wsparcie polityczne, finansowe i ekspertyzę unijną.

Naftogaz/Wojciech Jakóbik

Porozumienie Polska-USA-Ukraina: Rosja używa gazu do polityki. Odpowiedź to rozwój dostaw LNG


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X