AlertEnergetykaGaz.InnowacjeOZE

Szkic strategii wodorowej w Niemczech. Wodór zapełni gazociągi

Potencjalna sieć przesyłu wodoru. Grafika: FNB Gas

Potencjalna sieć przesyłu wodoru. Grafika: FNB Gas

Szkic strategii wodorowej Niemiec trafił do obiegu publicznego. Niemcy chcą wytwarzać 20 procent wodoru z Odnawialnych Źródeł Energii do 2030 roku.

Niemcy chcą wodoru z OZE

Ministerstwo gospodarki przekazało do konsultacji innym resortom szkic strategii wodorowej, do którego dotarł portal EurActiv.com. Wodór posłuży do dekarbonizacji gospodarki w różnych obszarach, na czele z transportem. Obowiązkowy udział paliw odnawialnych w transporcie w Niemczech ma wzrosnąć dzięki temu z 14 do 20 procent.

Niemcy zamierzają także dofinansować badania nad wykorzystaniem gazociągów do transportu wodoru. Stowarzyszenie operatorów systemów przesyłowych gazu FNB Gas przedstawiło także długoterminowy plan budowy sieci przesyłu wodoru pozwalających dostarczać ten surowiec z Niemiec północnych pełnych OZE, dzięki którym będzie możliwa jego masowa produkcja do dużych klientów, szczególnie przemysłu, na zachodzie i południu kraju. Według organizacji nowa sieć przesyłu wodoru mogłaby bazować nawet w 90 procentach na przepustowości istniejącej infrastruktury gazowej.

Rozwój technologii wodorowych ma być jednym z priorytetów nadchodzącej prezydencji niemieckiej w Unii Europejskiej. Projekty wodorowe mogą przez to trafić na listę Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI) i uzyskać wsparcie z funduszy unijnych.

Wodór wytwarzany przy wykorzystaniu OZE to tzw. zielony wodór. Unia Europejska wykorzystuje póki co w większym stopniu wodór pochodzący z gazu (niebieski) i pozbawiony dwutlenku węgla dzięki technologii wychwytywania i magazynowania (CSS).

Polska też liczy na wodór

Polska liczy na rozwój sektora wodoru i współpracę z Japonią. – Polska i Japonia wspólnie stoją przed ogromną szansą, ale również przed realizacją naszych zobowiązań międzynarodowych w redukcji emisji i to może doprowadzić nie tylko do powstania nowej przestrzeni inwestycyjnej, nowej współpracy badawczej, ale wręcz strategicznej współpracy pomiędzy Polską a Japonią – mówił minister klimatu Michał Kurtyka w Tokio.

EurActiv.com/Handelsblatt/FNB Gas/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nord Stream 2 na wodór zamiast LNG? Czas na polską strategię wodorową


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X