Polska broni umowy ze związkami o wsparciu pracy kopalń w Brukseli

0
23
Zwały węgla. Fot. Węglokoks
Zwały węgla. Fot. Węglokoks

Według informacji BiznesAlert.pl Polska zabiega już w Komisji Europejskiej o zmianę przepisów w taki sposób, aby umożliwiały wsparcie bieżącej pracy kopalni Polskiej Grupy Górniczej w zgodzie z umową ze związkami zawodowymi.

Negocjacje w sprawie porozumienia rządu z górnikami z 25 września w Komisji Europejskiej już się toczą. Polacy ustalili, że zamierzają wyłączyć kopalnie PGG do 2049 roku, ale w zamian za gwarancję wsparcia ich bieżącej pracy do tego czasu. Ten zapis może budzić wątpliwości z punktu widzenia prawa unijnego, które wyklucza taką formę subsydiów. Decyzja Rady Unii Europejskiej z 2010 roku reguluje w jakim sposób można wspierać wyłączanie kopalń. Polacy otrzymują już wsparcie realizacji tego celu do 2023 roku. Warszawa zamierza wynegocjować nowe warunki w oparciu o porozumienie ze związkowcami. Ma doświadczenie udanych rozmów w sprawie rynku mocy oraz ustawy o cenach energii.

Jeżeli jednak nie uda się osiągnąć porozumienia w Brukseli, alternatywą pozostanie uśmierzenie niepokojów w związkach zawodowych i realizacja ich oczekiwań finansowych.

Wojciech Jakóbik

Maksymowicz: Czy Polska rozstanie się z węglem do 2049 roku?