Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (2-6.11.2020).
1. Sawicki: Jak petycja przeciwko Baltic Pipe w Danii okazała się niewypałem
Sprzeciw wobec gazociągu Baltic Pipe, który ma przesyłać gaz norweski przez Danię do Polski przybierał różne formy, ale jego niewielka skala nie wpływała w żaden sposób na tempo prac. Poważną przeszkodą mogła być inicjatywa ustawodawcza, której celem miała być blokada budowy gazociągu ze względów – jak podają inicjatorzy – społecznych i środowiskowych. Tak się jednak nie stanie. Inicjatywa zbierania podpisów pod projektem blokującym budowę Baltic Pipe spaliła na panewce – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.
2. Marszałkowski: Kreml przykręca śrubę sektorowi ropy (ANALIZA)
Trudna sytuacja wywołana kryzysem na rynku węglowodorów oraz pandemią koronawirusa spowodowała, że w budżecie Rosji pojawiła się dziura. Jednym ze sposobów jej załatania jest przykręcenie fiskalnej śruby rosyjskim koncernom naftowym. Jednakże takie działanie w dłuższej perspektywie może przynieść fatalne skutki całej gospodarce rosyjskiej – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.
3. Taczanowski: Jaki atom dla Polski, czyli learning by doing
Polska ma do wyboru różne technologie elektrowni jądrowych. Według prof. dr hab. inż. Stefana Taczanowskiego dane sugerują, że powinna sięgnąć po PWR zamiast SMR.
4. Sawicki: Czeski film o offshore ze służbami w tle
Ustawa o morskiej energetyce wiatrowej nie znalazła się mimo zapowiedzi w harmonogramie posiedzenia Rady Ministrów z trzeciego listopada. Na ostatnim październikowym posiedzeniu znalazła się w porządku obrad, ale nie została przyjęta. Dlaczego? Czy chodzi o uwagi koordynatora do spraw służb specjalnych? Pytań jest wiele, a odpowiedzi wciąż brakuje, zupełnie jak w czeskim filmie – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.
5. Zawadzka: Górski Karabach dalej napędza konflikt azersko-ormiański
Trwająca od przeszło miesiąca wojna między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach pochłonęła już około kilku tysięcy istnień po obu stronach. To, co wielu analityków brało za powtórkę starć w 2016 roku, przerodziło się w najkrwawsze potyczki od czasów pierwszej wojny o ten region w latach 90. XX wieku. Tamta wojna skończyła się zawieszeniem broni, podpisanym w 1994 roku, jednak nigdy tak naprawdę nie wygasła – pisze Małgorzata Zawadzka, specjalistka w obszarze Kaukazu Południowego i Azji Centralnej.