PGE Baltica organizuje dzień dostawcy, podczas którego będzie poszukiwać potencjalnych kontrahentów przy offshore.
Warsztaty łańcucha dostaw
PGE Baltica informuje, że warsztaty informacyjne dla dostawców produktów i usług oraz spółek projektowych odbędą się 14 grudnia o godz. 13:00 w formie zdalnej.
Warsztaty mają przybliżyć do budowy projektów offshore, a te z kolei do realizacji nowej strategii Grupy PGE. Strategia podkreśla rolę morskiej energetyki wiatrowej w dochodzeniu do celu neutralności klimatycznej Grupy PGE w 2050 roku. Zdaniem PGE, łańcuch dostaw inwestycji energetycznych na morzu może stać się polską specjalizacją eksportową. Spółka przypomina, że obecnie większość polskich firm z branży offshore, którzy już teraz są światowej klasy producentami komponentów do realizacji tego typu inwestycji, zajmuje się tylko eksportem. – Skala ich działalności mogłaby być zdecydowanie większa, gdyby powstał rynek krajowy. PGE chce wykorzystać ten potencjał do realizacji Programu Morskich Farm Wiatrowych PGE, który będzie realizowany z jak najistotniejszym udziałem polskich wykonawców – podkreśla spółka.
PGE Baltica tłumaczy, że głównym celem spotkania pod nazwą Suppliers Day będzie przedstawienie potencjalnym kontrahentom kluczowych planów inwestycyjnych Grupy Kapitałowej PGE w obszarze morskiej energetyki wiatrowej oraz omówienie procedur związanych z postępowaniami zakupowymi. Organizatorem wydarzenia jest PGE Baltica.Spotkanie odbędzie się w formie transmisji wideo, w ramach której przedstawiciele PGE Baltica omówią prezentację oraz odpowiedzą na pytania uczestników zadawane poprzez czat online. Wydarzenie zostanie poprowadzone zarówno po polsku, jak i angielsku.
O spółce PGE Baltica
Program Offshore w Grupie Kapitałowej PGE zakłada w pierwszej fazie budowę trzech farm wiatrowych:
– Elektrowni Wiatrowej Baltica-1 (EWB1), która w czerwcu 2020 roku otrzymała techniczne warunki przyłączenia do sieci przesyłowej dla mocy do 896 MW.
– Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 (EWB2), która w styczniu 2019 roku otrzymała od operatora sieci przesyłowej propozycję technicznych warunków przyłączenia do KSE dla 1498 MW.
– Elektrowni Wiatrowej Baltica-3 (EWB3) z umową przyłączeniową na maksymalnie 1045 MW.
Właścicielem PGE Baltica i spółek celowych jest Polska Grupa Energetyczna. Program Offshore zakłada wybudowanie do 2040 roku morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 6,5 GW, co czyni Grupę liderem przyszłego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Poza rozpoczętymi projektami o łącznej moc do ok. 3,5 GW, grupa planuje pozyskanie ok. 3 GW mocy zainstalowanej na Bałtyku w kolejnym etapie.
PGE Baltica/Bartłomiej Sawicki