Sejm we wtorek znowelizował ustawę uchylającą dotychczasowe przepisy pozwalające warunkowo przedłużyć koncesję na wydobycie m.in. węgla kamiennego i brunatnego bez decyzji środowiskowej.
Za uchwaleniem ustawy głosowało 447 posłów, trzech było przeciw, a dziewięciu wstrzymało się od głosu. Teraz nowela ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko trafi pod obrady Senatu. Wcześniej posłowie nie poparli kilku poprawek, jakie do ustawy zgłosiły KO i Lewica. Poprawka KO miała pozytywną rekomendację komisji, a także poparł ją resort klimatu i środowiska. Zakładała ona wykreślenie z obecnej ustawy także przepisu pozwalającego na jednorazowe przedłużenie obowiązywania koncesji w przypadku poszukiwania i rozpoznania złoża węglowodorów.
Nowelizacja likwiduje możliwość warunkowego wyłączenia obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla jednorazowego wydłużenia terminu obowiązywania koncesji na wydobycie węgla kamiennego, węgla brunatnego oraz siarki rodzimej wydobywanej metodą otworową. Resort klimatu i środowiska tłumaczył, że nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie wątpliwości prawnych co do zgodności obecnych przepisów z unijnymi. Zgodnie z obowiązującym prawem jednorazowe wydłużenie koncesji w celu zachowania ciągłości prowadzenia wydobycia wymienionych kopalin było możliwe wyłącznie bez rozszerzania zakresu koncesji oraz gdy wydłużenie koncesji było uzasadnione racjonalną gospodarką złożem. Ministerstwo informowało podczas prac nad ustawą w Sejmie, że na podstawie dotychczasowych przepisów takiego jednorazowego przedłużania dokonano w przypadku ok. 20 koncesji.
Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński