icon to english version of biznesalert
EN
Najważniejsze informacje dla biznesu
icon to english version of biznesalert
EN

Największe wyzwania polskiej gospodarki podczas Forum Wizja Rozwoju (NA ŻYWO)

Zapraszamy na relację na żywo z konferencji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, podczas której uczestnicy będą dyskutować o największych wyzwaniach polskiej gospodarki, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, morską energetyką wiatrową (MEW), gospodarką morską, troską o lokalną tożsamość i rozwojem społeczności lokalnych. Materiał jest aktualizowany na bieżąco.

II dzień Forum Wizja Rozwoju

14:00

– Gwałtowne przełączenie się na pozyskiwanie ciepła z energii elektrycznej mogłoby być ryzykowne. Nie możemy się porównywać do Hiszpanii czy Portugalii, które mają dużo więcej słońca i wiatru. Zapotrzebowanie w Polsce jest zupełnie inne i powinniśmy dbać o to, żeby Unia Europejska uwzględniła to w regulacjach – powiedział Robert Perkowski.

13:50

– Jeśli chodzi o uwolnienie rynku, rola państwa jako regulatora jest niezbędna i nie wierzę w to, żeby ktokolwiek poważnie pomyślał o pozostawieniu obszaru energii mechanizmom rynkowym – mówi Robert Perkowski, wiceprezes ds. operacyjnych PGNiG.

13:45

– Budując nasz portfel inwestycyjny mierzymy się z wyzwaniami dotyczącymi potencjału i możliwości finansowania, z wykorzystaniem środków bilansowych, zielonych obligacji – powiedział wiceprezes ds. operacyjnych Energi.

13:40

– Mikrosieci to właściwie będą mali operatorzy sieci dystrybucyjnych. Trzeba na to patrzeć z perspektywy pewnych wyzwań technicznych, z którymi zmierzą się również spółki Tauron, Energa i inne. Cały czas myślimy, jak wykorzystać potencjał i zainteresowanie – mówi Dominik Wadecki, wiceprezes ds. operacyjnych Energi.

13:30

– Klastry miały służyć temu żeby zbudować lokalnie infrastruktury hybrydowe, produkujące na bazie różnych źródeł, ale w sposób taki, aby można było tę energię konsumować na miejscu – podkreśla Waldemar Skomudek.

– Na terenie Tauron Dystrybucja mamy co najmniej kilkanaście klastrów, funkcjonujących według różnych formuł. Są budowane modele finansowe, które pokazują, że można na tym zaoszczędzić. Operator musi się liczyć z tym, że będą powstawały takie struktury i żeby pozostać w obiegu energetycznym musi się w to zaangażować – powiedział.

13:25

– Obserwujemy duże zainteresowanie społeczności lokalnych, które chcą być samodzielne energetycznie. Wiadomo jednak, że pojedynczy prosument, który ma 10 kW, nie będzie graczem, ponieważ nie będzie mu się to opłacało – mówi Waldemar Skomudek, wiceprezes ds. operatora Tauron Dystrybucja.

12:55

Za kilka chwil rozpocznie się druga część panelu „Kierunki rozwoju energetyki w Polsce”.

Transmisja jest dostępna tutaj.

12:20

Waldemar Skomudek: – Z punktu widzenia systemu, mamy 73 procent energii z węgla, są tam nowe źródła, jak Elektrownia Opole czy Jaworzno. Kto się odważy zrezygnować z aktywów, które nie są zamortyzowane? Zawsze mamy prąd w gniazdku i chcemy go mieć. Żeby tak było, musi być pewien wolumen pracujący stale w podstawie. Dzisiaj gwarantuje to tylko energetyka węglowa

12:15

Robert Perkowski: – Węgiel w Polsce będzie tak długo, jak będzie zapotrzebowanie, ale myślę, że tąpnięcie nastąpi za około za 10 lat, ponieważ stare jednostki węglowe będą wycofywane, i trzeba będzie je zastąpić. Nie zniknie jednak na świecie. Na pewno będzie mniejsze wydobycie, być może będzie wykorzystywany w innych technologiach. Zastępować go będzie gaz. Małe jednostki węglowe w powiatach będą przestawiane na gaz, natomiast w segmencie OZE jest wciąż wiele wyzwań, które trzeba pokonać.

Perkowski: Gaz wspiera OZE i zapewnia bezpieczeństwo. Bez niego nie uda się transformacja

12:00

– W zasadzie nowy model funkcjonowania elektroenergetyki z punktu widzenia sieci – nie możemy tego zaniedbać, ci, którzy dzisiaj produkują energię odnawialną, nie mogą traktować sieci jako wirtualnego magazynu, ponieważ zbliża się ona do maksimum możliwości. Sieć dystrybucyjna i przesyłowa powinna być dokapitalizowana – powiedział Waldemar Skomudek, wiceprezes Tauron Dystrybucja.

11:55

– PGNiG jest znane z wydobycia i sprzedaży gazu. W przyszłości będziemy zazieleniać gaz, dzięki biometanowi i wodorowi. To gigantyczne wyzwanie, ponieważ zapotrzebowanie na energię rośnie. Nie tylko my mamy taki problem, bo z jednej strony Niemcy są liderem w dziedzinie OZE, a z drugiej strony w zeszłym roku została tam uruchomiona nowa elektrownia węglowa. Jednocześnie jest tam dużo argumentów broniących Nord Stream 2. Powinniśmy położyć duży nacisk na świadomość konsumentów energii – powiedział wiceprezes PGNiG Robert Perkowski.

11:25

Witamy w drugim dniu relacji na żywo z Forum Wizja Rozwoju. Transmisje online z poszczególnych paneli można znaleźć tutaj. O 11:35 zaczyna się pierwsza część panelu „Kierunki rozwoju energetyki w Polsce”.

I dzień Forum Wizja Rozwoju

17:00

– W zeszłym roku ogłosiliśmy, że do 2050 roku chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną. Do tego czasu emisje CO2 w UE będą albo drogie, albo wycięte. Żeby przetrwać po 2030 roku, musimy redukować emisje CO2. Patrzymy na SMRy od kilku lat i widzimy postęp w tej technologii na świecie, widzimy w niej potencjał. Technologie te podlegają teraz pracom przedlicencyjnym w USA i Kanadzie. W 2030 roku SMR-y będą już budowane i będą funkcjonować, nawet w Polsce czy Europie Środkowo-Wschodniej. W tych jednostkach ekonomia skali będzie decydować o obniżeniu kosztów – Karol Wolff, dyrektor biura strategii i projektów strategicznych w PKN Orlen.

Sawicki: Atomowa współpraca Orlenu z Synthosem może oznaczać powrót Vattenfalla do polskiego offshore

16:50

– Są pieniądze na inwestycję w atom. Szukamy partnera strategicznego, który zostanie z nami na lata i podzieli się ryzykiem. Patrząc na obecny rynek jądrowy, to dawno przestał on być wolnym rynkiem. Wydatki na energetykę jądrową to kilka miliardów złotych rocznie. Polskę na to stać, to mniej niż program rozbudowy dróg czy offshore – powiedział Tomasz Nowacki, dyrektor departamentu energii jądrowej w ministerstwie klimatu i środowiska.

15:50

– Połączenie powoduje wiele rzeczy. Ono stało się jeszcze bardziej potrzebne pod rygorem regulacji oraz ze względu na to, ile kapitału pochłania transformacja – powiedział Robert Śleszyński.

15:45

– W PGNiG widzimy rolę gazu jako paliwa przejściowego, stabilnego źródła w energetyce i ciepłownictwie, które zapewni Polsce sprawną transformację. Poprzez uczestnictwo w dużym koncernie multienergetycznym będziemy mieć możliwość ekspansji w obszarach, do których dzisiaj nie mamy dostępu – powiedział Artur Cieślik, wiceprezes zarządu ds. strategii i regulacji w PGNiG.

Rzeczpospolita: Kwestia koncesji jest hamulcem fuzji Orlenu z Lotosem i PGNiG

15:40

– Jeśli pytamy o rynek pracy, proces fuzji stwarza szansę tworzenia i utrzymania miejsc pracy. Nasze aktywa są cenne, ale będą się wyczerpywać. Dzięki fuzji będziemy mieć środki na niezbędne inwestycje  – powiedział Krzysztof Nowicki, wiceprezes ds. fuzji i przejęć w Grupie Lotos.

15:23

– Operacja, którą wykonujemy wspólnie z Lotosem, nie ma w Polsce precedensu. Były widoczne braki w regulacjach, ale jesteśmy już bliżej niż dalej. Jesteśmy w bieżącym dialogu z Komisją Europejską, co powinno później przyspieszyć proces. Podpisaliśmy umowę z Lotosem i PGNiG określającą formułę połączenia koncernów. Dzisiaj jesteśmy tak zaawansowani w procesach, że nie bierzemy pod uwagę, że będziemy prosić Komisję Europejską o przedłużenie terminów. Powinniśmy to byli zrobić o wiele wcześniej. Dzisiaj nie ma alternatywy dla takich rozwiązań. Nakłady, które trzeba ponieść na transformację są tak istotne, że źródła finansowania ze strony państwa są niewystarczające – powiedział Robert Śleszyński, dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych w PKN Orlen.

15:15

– Budowa koncernu multienergetycznego w Polsce powinna była mieć miejsce 30 lat temu. Takie procesy były możliwe do przeprowadzenia, gdy byliśmy poza Unią Europejską. Wtedy zająłby około dwóch lat. Proces jest poważny i musi być prowadzony skrupulatnie. Nie mogliśmy spełnić warunków KE na początku, ponieważ wtedy proces fuzji byłby nieuzasadniony ekonomicznie. W dobie transformacji Lotos nie ma racji bytu, nie ma potencjału, by być przewidywalna w obliczu kryzysu. Decyzja o fuzji była słuszna, ta decyzja opłaci się gospodarce. Lotos wejdzie w skład grupy multienergetycznej. Procesów tych obawiają się pracownicy. Proces ten jest jednak konieczny. Nie dokonamy transformacji energetycznej i paliwowej, jeżeli nie będziemy całością. Przejęliśmy Grupę Energa, i ona się rozwija. Spółka generuje coraz większe przychody z kwartału na kwartał. Tak samo będzie z Lotosem i PGNiG. – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Obajtek: Czeka nas rewolucja, której nie przetrwamy bez koncernu multienergetycznego

11:15

– Spółki takie jak my dostrzegają perspektywy rozwoju, bo jest tzw. run na surowce. Ta perspektywa to jest – według nas – kilka dobrych lat. Dzieje się tak, ponieważ podaż nie zgadza się z popytem. KGHM planuje rozwijać nie tylko wydobycie, ale także m.in. obszar energetyki i kwestie związane z przetwarzaniem metali, choćby do zastosowań medycznych. Na świecie rozwija się też tzw. urban mining. Coraz więcej metali odzyskuje się i przetwarza. My też przetwarzamy coraz więcej w naszych piecach, ale musimy to rozwijać – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński podczas Forum Wizja Rozwoju.

9.50

– Umowa sektorowa (Sector Deal przyp. red.) na rzecz morskiej energetyki wiatrowej zostanie podpisana 15 września w Warszawie – zapowiedział Ireneusz Zyska.

9.40

– Przed rokiem byliśmy na innym etapie niż dziś. Wtedy nie mieliśmy np. ustawy o wytwarzaniu energii elektrycznej w MEW. Polska może rozwijać projekty energetyki wiatrowej również ze względu na świetne warunki na Bałtyku – powiedział Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

9.35

– Morska energetyka wiatrowa przeszła w ostatnich latach długą ścieżkę rozwoju. Koszty produkcji energii spadły prawie o połowę, mamy więc do czynienia z dużym postępem – powiedział Zbigniew Gryglas.

9.25

– Terminal instalacyjny musi być w Polsce. Musi być gotowy, gdy inwestorzy, czyli między innymi spółki Skarbu Państwa, rozpoczną projekty morskiej energetyki wiatrowej, które zwiększą nasze moce wytwórcze – mówi Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych.

8.55

Konferencja rozpocznie się za kilka minut.

Transmisja panelu „Aspekty prawne i regulacyjne, społeczne i ekonomiczne MEW” jest dostępna tutaj.

8.50

O 9.05 zapraszamy na panel „Aspekty prawne i regulacyjne, społeczne i ekonomiczne MEW”. Eksperci porozmawiają na temat koordynacji całokształtu działań i polityki inwestycyjnej morskiej energetyki wiatrowej.

Opracowali Jędrzej Stachura, Michał Perzyński i Mariusz Marszałkowski

Zapraszamy na relację na żywo z konferencji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, podczas której uczestnicy będą dyskutować o największych wyzwaniach polskiej gospodarki, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, morską energetyką wiatrową (MEW), gospodarką morską, troską o lokalną tożsamość i rozwojem społeczności lokalnych. Materiał jest aktualizowany na bieżąco.

II dzień Forum Wizja Rozwoju

14:00

– Gwałtowne przełączenie się na pozyskiwanie ciepła z energii elektrycznej mogłoby być ryzykowne. Nie możemy się porównywać do Hiszpanii czy Portugalii, które mają dużo więcej słońca i wiatru. Zapotrzebowanie w Polsce jest zupełnie inne i powinniśmy dbać o to, żeby Unia Europejska uwzględniła to w regulacjach – powiedział Robert Perkowski.

13:50

– Jeśli chodzi o uwolnienie rynku, rola państwa jako regulatora jest niezbędna i nie wierzę w to, żeby ktokolwiek poważnie pomyślał o pozostawieniu obszaru energii mechanizmom rynkowym – mówi Robert Perkowski, wiceprezes ds. operacyjnych PGNiG.

13:45

– Budując nasz portfel inwestycyjny mierzymy się z wyzwaniami dotyczącymi potencjału i możliwości finansowania, z wykorzystaniem środków bilansowych, zielonych obligacji – powiedział wiceprezes ds. operacyjnych Energi.

13:40

– Mikrosieci to właściwie będą mali operatorzy sieci dystrybucyjnych. Trzeba na to patrzeć z perspektywy pewnych wyzwań technicznych, z którymi zmierzą się również spółki Tauron, Energa i inne. Cały czas myślimy, jak wykorzystać potencjał i zainteresowanie – mówi Dominik Wadecki, wiceprezes ds. operacyjnych Energi.

13:30

– Klastry miały służyć temu żeby zbudować lokalnie infrastruktury hybrydowe, produkujące na bazie różnych źródeł, ale w sposób taki, aby można było tę energię konsumować na miejscu – podkreśla Waldemar Skomudek.

– Na terenie Tauron Dystrybucja mamy co najmniej kilkanaście klastrów, funkcjonujących według różnych formuł. Są budowane modele finansowe, które pokazują, że można na tym zaoszczędzić. Operator musi się liczyć z tym, że będą powstawały takie struktury i żeby pozostać w obiegu energetycznym musi się w to zaangażować – powiedział.

13:25

– Obserwujemy duże zainteresowanie społeczności lokalnych, które chcą być samodzielne energetycznie. Wiadomo jednak, że pojedynczy prosument, który ma 10 kW, nie będzie graczem, ponieważ nie będzie mu się to opłacało – mówi Waldemar Skomudek, wiceprezes ds. operatora Tauron Dystrybucja.

12:55

Za kilka chwil rozpocznie się druga część panelu „Kierunki rozwoju energetyki w Polsce”.

Transmisja jest dostępna tutaj.

12:20

Waldemar Skomudek: – Z punktu widzenia systemu, mamy 73 procent energii z węgla, są tam nowe źródła, jak Elektrownia Opole czy Jaworzno. Kto się odważy zrezygnować z aktywów, które nie są zamortyzowane? Zawsze mamy prąd w gniazdku i chcemy go mieć. Żeby tak było, musi być pewien wolumen pracujący stale w podstawie. Dzisiaj gwarantuje to tylko energetyka węglowa

12:15

Robert Perkowski: – Węgiel w Polsce będzie tak długo, jak będzie zapotrzebowanie, ale myślę, że tąpnięcie nastąpi za około za 10 lat, ponieważ stare jednostki węglowe będą wycofywane, i trzeba będzie je zastąpić. Nie zniknie jednak na świecie. Na pewno będzie mniejsze wydobycie, być może będzie wykorzystywany w innych technologiach. Zastępować go będzie gaz. Małe jednostki węglowe w powiatach będą przestawiane na gaz, natomiast w segmencie OZE jest wciąż wiele wyzwań, które trzeba pokonać.

Perkowski: Gaz wspiera OZE i zapewnia bezpieczeństwo. Bez niego nie uda się transformacja

12:00

– W zasadzie nowy model funkcjonowania elektroenergetyki z punktu widzenia sieci – nie możemy tego zaniedbać, ci, którzy dzisiaj produkują energię odnawialną, nie mogą traktować sieci jako wirtualnego magazynu, ponieważ zbliża się ona do maksimum możliwości. Sieć dystrybucyjna i przesyłowa powinna być dokapitalizowana – powiedział Waldemar Skomudek, wiceprezes Tauron Dystrybucja.

11:55

– PGNiG jest znane z wydobycia i sprzedaży gazu. W przyszłości będziemy zazieleniać gaz, dzięki biometanowi i wodorowi. To gigantyczne wyzwanie, ponieważ zapotrzebowanie na energię rośnie. Nie tylko my mamy taki problem, bo z jednej strony Niemcy są liderem w dziedzinie OZE, a z drugiej strony w zeszłym roku została tam uruchomiona nowa elektrownia węglowa. Jednocześnie jest tam dużo argumentów broniących Nord Stream 2. Powinniśmy położyć duży nacisk na świadomość konsumentów energii – powiedział wiceprezes PGNiG Robert Perkowski.

11:25

Witamy w drugim dniu relacji na żywo z Forum Wizja Rozwoju. Transmisje online z poszczególnych paneli można znaleźć tutaj. O 11:35 zaczyna się pierwsza część panelu „Kierunki rozwoju energetyki w Polsce”.

I dzień Forum Wizja Rozwoju

17:00

– W zeszłym roku ogłosiliśmy, że do 2050 roku chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną. Do tego czasu emisje CO2 w UE będą albo drogie, albo wycięte. Żeby przetrwać po 2030 roku, musimy redukować emisje CO2. Patrzymy na SMRy od kilku lat i widzimy postęp w tej technologii na świecie, widzimy w niej potencjał. Technologie te podlegają teraz pracom przedlicencyjnym w USA i Kanadzie. W 2030 roku SMR-y będą już budowane i będą funkcjonować, nawet w Polsce czy Europie Środkowo-Wschodniej. W tych jednostkach ekonomia skali będzie decydować o obniżeniu kosztów – Karol Wolff, dyrektor biura strategii i projektów strategicznych w PKN Orlen.

Sawicki: Atomowa współpraca Orlenu z Synthosem może oznaczać powrót Vattenfalla do polskiego offshore

16:50

– Są pieniądze na inwestycję w atom. Szukamy partnera strategicznego, który zostanie z nami na lata i podzieli się ryzykiem. Patrząc na obecny rynek jądrowy, to dawno przestał on być wolnym rynkiem. Wydatki na energetykę jądrową to kilka miliardów złotych rocznie. Polskę na to stać, to mniej niż program rozbudowy dróg czy offshore – powiedział Tomasz Nowacki, dyrektor departamentu energii jądrowej w ministerstwie klimatu i środowiska.

15:50

– Połączenie powoduje wiele rzeczy. Ono stało się jeszcze bardziej potrzebne pod rygorem regulacji oraz ze względu na to, ile kapitału pochłania transformacja – powiedział Robert Śleszyński.

15:45

– W PGNiG widzimy rolę gazu jako paliwa przejściowego, stabilnego źródła w energetyce i ciepłownictwie, które zapewni Polsce sprawną transformację. Poprzez uczestnictwo w dużym koncernie multienergetycznym będziemy mieć możliwość ekspansji w obszarach, do których dzisiaj nie mamy dostępu – powiedział Artur Cieślik, wiceprezes zarządu ds. strategii i regulacji w PGNiG.

Rzeczpospolita: Kwestia koncesji jest hamulcem fuzji Orlenu z Lotosem i PGNiG

15:40

– Jeśli pytamy o rynek pracy, proces fuzji stwarza szansę tworzenia i utrzymania miejsc pracy. Nasze aktywa są cenne, ale będą się wyczerpywać. Dzięki fuzji będziemy mieć środki na niezbędne inwestycje  – powiedział Krzysztof Nowicki, wiceprezes ds. fuzji i przejęć w Grupie Lotos.

15:23

– Operacja, którą wykonujemy wspólnie z Lotosem, nie ma w Polsce precedensu. Były widoczne braki w regulacjach, ale jesteśmy już bliżej niż dalej. Jesteśmy w bieżącym dialogu z Komisją Europejską, co powinno później przyspieszyć proces. Podpisaliśmy umowę z Lotosem i PGNiG określającą formułę połączenia koncernów. Dzisiaj jesteśmy tak zaawansowani w procesach, że nie bierzemy pod uwagę, że będziemy prosić Komisję Europejską o przedłużenie terminów. Powinniśmy to byli zrobić o wiele wcześniej. Dzisiaj nie ma alternatywy dla takich rozwiązań. Nakłady, które trzeba ponieść na transformację są tak istotne, że źródła finansowania ze strony państwa są niewystarczające – powiedział Robert Śleszyński, dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych w PKN Orlen.

15:15

– Budowa koncernu multienergetycznego w Polsce powinna była mieć miejsce 30 lat temu. Takie procesy były możliwe do przeprowadzenia, gdy byliśmy poza Unią Europejską. Wtedy zająłby około dwóch lat. Proces jest poważny i musi być prowadzony skrupulatnie. Nie mogliśmy spełnić warunków KE na początku, ponieważ wtedy proces fuzji byłby nieuzasadniony ekonomicznie. W dobie transformacji Lotos nie ma racji bytu, nie ma potencjału, by być przewidywalna w obliczu kryzysu. Decyzja o fuzji była słuszna, ta decyzja opłaci się gospodarce. Lotos wejdzie w skład grupy multienergetycznej. Procesów tych obawiają się pracownicy. Proces ten jest jednak konieczny. Nie dokonamy transformacji energetycznej i paliwowej, jeżeli nie będziemy całością. Przejęliśmy Grupę Energa, i ona się rozwija. Spółka generuje coraz większe przychody z kwartału na kwartał. Tak samo będzie z Lotosem i PGNiG. – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Obajtek: Czeka nas rewolucja, której nie przetrwamy bez koncernu multienergetycznego

11:15

– Spółki takie jak my dostrzegają perspektywy rozwoju, bo jest tzw. run na surowce. Ta perspektywa to jest – według nas – kilka dobrych lat. Dzieje się tak, ponieważ podaż nie zgadza się z popytem. KGHM planuje rozwijać nie tylko wydobycie, ale także m.in. obszar energetyki i kwestie związane z przetwarzaniem metali, choćby do zastosowań medycznych. Na świecie rozwija się też tzw. urban mining. Coraz więcej metali odzyskuje się i przetwarza. My też przetwarzamy coraz więcej w naszych piecach, ale musimy to rozwijać – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński podczas Forum Wizja Rozwoju.

9.50

– Umowa sektorowa (Sector Deal przyp. red.) na rzecz morskiej energetyki wiatrowej zostanie podpisana 15 września w Warszawie – zapowiedział Ireneusz Zyska.

9.40

– Przed rokiem byliśmy na innym etapie niż dziś. Wtedy nie mieliśmy np. ustawy o wytwarzaniu energii elektrycznej w MEW. Polska może rozwijać projekty energetyki wiatrowej również ze względu na świetne warunki na Bałtyku – powiedział Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.

9.35

– Morska energetyka wiatrowa przeszła w ostatnich latach długą ścieżkę rozwoju. Koszty produkcji energii spadły prawie o połowę, mamy więc do czynienia z dużym postępem – powiedział Zbigniew Gryglas.

9.25

– Terminal instalacyjny musi być w Polsce. Musi być gotowy, gdy inwestorzy, czyli między innymi spółki Skarbu Państwa, rozpoczną projekty morskiej energetyki wiatrowej, które zwiększą nasze moce wytwórcze – mówi Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych.

8.55

Konferencja rozpocznie się za kilka minut.

Transmisja panelu „Aspekty prawne i regulacyjne, społeczne i ekonomiczne MEW” jest dostępna tutaj.

8.50

O 9.05 zapraszamy na panel „Aspekty prawne i regulacyjne, społeczne i ekonomiczne MEW”. Eksperci porozmawiają na temat koordynacji całokształtu działań i polityki inwestycyjnej morskiej energetyki wiatrowej.

Opracowali Jędrzej Stachura, Michał Perzyński i Mariusz Marszałkowski

Najnowsze artykuły