AlertAtomEnergetykaEnergia elektryczna

Pochód atomu w grze o taksonomię z rekordowymi wzrostami cen energii po obu stronach Renu

Hinkley Point C. Fot. EDF Energy

Hinkley Point C. Fot. EDF Energy

Większość państw członkowskich Unii Europejskiej domaga się włączenia atomu do taksonomii Unii Europejskiej. Jednak spór uniemożliwił przyjęcie konkluzji w tej sprawie. Nowy argument to zależność cen energii we Francji i Niemczech od kondycji floty jądrowej.

Polska, Francja, Holandia, Węgry i większość państw unijnych uznała w dyskusji na Radzie Europejskiej z 16 grudnia, że energetyka jądrowa powinna zostać zapisana w taksonomii unijnej, czyli wytycznych odnośnie do tego, które inwestycje są uznane za zrównoważone, a przez to zasługują na finansowanie banków.

– Nie jest sekretem fakt, że mamy różnice zdań w odniesieniu do tego tematu i nie mogliśmy osiągnąć porozumienia – przyznał Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. Z tego względu konkluzje Rady nie zawierają rozstrzygnięć w odniesieniu do atomu.

Tymczasem kryzys energetyczny przysparza kolejnych argumentów za rozbudową floty reaktorów jądrowych. Problemy techniczne reaktora EDR we Francji zmusiło tę firmę do jego wyłączenia, wywołując skok cen energii na rynku francuskim, ale także niemieckim, zależnym od importu energii z atomu po drugiej stronie Renu. Ceny energii we Francji wzrosły o 40 procent a w Niemczech o 10 procent w odpowiedzi na komunikat EDF opisany w BiznesAlert.pl.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Usterka elektrowni jądrowej we Francji zmusza EDF do wyłączenia reaktora


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X