AlertEnergetyka

UOKiK zgodził się na warunkowe przejęcie PGNiG przez PKN Orlen

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Fot. Jędrzej Stachura

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Fot. Jędrzej Stachura

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Tomasz Chróstny ogłosił, że urząd zgodził się na warunkowe przejęcie PGNiG przez PKN Orlen. Warunkiem regulatora jest zbycie udziałów w spółce Gas Storage Poland, zarządzającej podziemnymi magazynami gazu w Polsce.

W środę odbył się briefing prasowy z udziałem prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Wspólnie poinformowali oni o warunkowej zgodzie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na przejęcie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) przez PKN Orlen.

Warunek regulatora dotyczy zbycia udziałów w spółce Gas Storage Poland, zarządzającej podziemnymi magazynami gazu w Polsce.

– To jest historyczny dzień dla polskiej gospodarki i jej bezpieczeństwa energetycznego. Wraz z decyzją otwieramy ostatni etap budowy koncernu multienergetycznego. Przed tą decyzją była już zgoda Komisji Europejskiej na fuzję PKN Orlen i Lotosu, wcześniej była sprzedaż Energi. Teraz domykamy proces przejęcia PGNiG przez PKN Orlen – powiedział minister Jacek Sasin.

Zdaniem Sasina, duży podmiot będzie mógł działać w wielu obszarach energetyki. – Będzie on w stanie reagować na niestabilną sytuację na rynku, która według przewidywań będzie się utrzymywać przez dłuższy czas wobec sytuacji na Ukrainie – podkreślił.

– Polska jest w trakcie transformacji energetycznej, musi szukać czystej energii i zeroemisyjności. Jest to ogromne wyzwanie i w tej drodze nie chcemy się uzależnić od zewnętrznych podmiotów. Energa-Lotos-Orlen-PGNiG ma w tym pomóc. Ta fuzja jest nie tylko czymś dobrym dla Polaków, jako odbiorców produktów energetycznych, ale również dla całego procesu transformacji – dodał minister Sasin.

– Warunek wyzbycia się magazynów energii jest podstawą do tego, aby zapewnić skuteczną realizację procesu i stworzyć warunki uczciwej konkurencji – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny

Jędrzej Stachura

UOKiK wziął pod lupę jakość paliw stałych sprzedawanych w Polsce


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X