Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE otrzymała Srebrny Laur Innowacyjności w XI konkursie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej za projekt usuwania boru ze ścieków w instalacji mokrego odsiarczania spalin w Elektrowni Opole.
Jury konkursu przyznało nagrodę za projekt „Proces usuwania boru ze ścieków w instalacji mokrego odsiarczania spalin (IMOS) z jednoczesnym pozyskaniem cennego produktu – kwasu borowego”. Elektrownia realizowała go wspólnie z Wydziałem Chemicznym Politechniki Śląskiej oraz spółką Energopomiar.
W PGE GiEK obszar innowacji odgrywa istotną rolę. Wdrażane nowoczesne technologie związane z wytwarzaniem energii nie tylko usprawniają pracę kopalń i elektrowni, ale również wpływają na minimalizowanie oddziaływania działalności wydobywczo-wytwórczej na środowisko naturalne – podkreśla Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Technologia opracowania nowego sposobu otrzymywania kwasu borowego wysokiej czystości w postaci krystalicznej ze ścieków z instalacji mokrego odsiarczania spalin (IMOS), została doceniona za innowacyjny charakter w skali globalnej. Uzyskany produkt znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym oraz nawozów sztucznych. Projekt ma potencjał, by zaistnieć na rynku światowym – dodaje prezes.
PGE GiEK wspiera twórców, tworząc pozytywy klimat i warunki umożliwiające realizację innowacji racjonalizatorskich i usprawniających, które przyczyniają się do rozwoju nowych produktów, wzrostu efektywności technologicznej i organizacyjnej.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 28 kwietnia w Warszawie. W imieniu PGE GiEK nagrodę odebrał Zbigniew Fałek, wiceprezes zarządu PGE GiEK ds. rozwoju i ICT, Rafał Smejda, dyrektor techniczny Elektrowni Opole, oraz Krzysztof Polok, główny specjalista ds. technologii pozablokowych i oczyszczania spalin w Elektrowni Opole – autor zwycięskiego projektu.
PGE GiEK/Michał Perzyński