Szóstego września odbyła się trzecia edycja polsko-niemieckiej konferencji energetycznej w Schwedt. Burmistrz Schwedt Annekathrin Hoppe, jako gospodyni tego wydarzenia w swoim przemówieniu prosiła polski rząd o przesłanie ropy dla Rafinerii PCK przez Gdańsk. Hoppe zwróciła parokrotnie uwagę na to, że embargo na rosyjską ropę jest dobrowolnym krokiem ze strony niemieckiej. Jednocześnie Pani Burmistrz nie wyjaśniła na czym polega problem z rafinerią, która należy do rosyjskiego koncernu Rosnieft.
Przedstawiciele strony polskiej tacy jak Robert Filipczak i europoseł Bogusław Liberadzki w swoich wypowiedziach zwracali uwagę na znaczenie energetyki w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie. Niemiecki europoseł Christian Ehler w swojej wypowiedzi stwierdził, że strona polska nie zrozumiała co należy teraz zrobić w wymiarze transformacji energetycznej.
Najbardziej interesującym ekonomicznym aspektem konferencji, było przedstawienie konkretnych projektów energetycznych w regionie przygranicznym. Do szczególnie interesujących należy zaliczyć magazyny energii E.DIS Netz GmbH oraz wodorowe plany Enertrag SE. Najwięcej czasu ze strony polskiej przypadło Solarisowi, który mówił o swoich autobusach elektrycznych i wodorowych i następnie zorganizował dla uczestników konferencji krótką wycieczkę autobusową.
Pod względem treści, prezentacji i konkretnego biznesplanu w ramach tej konferencji wyróżniła się spółka EcoEnergyH2 ze Świnoujścia. Szef tej firmy Piotr Kosowicz przedstawił słuchaczom swoje przedsiębiorstwo w kontekście infrastruktury wysp Uznam i Wolin, które są już terenem ściśle związanym z energetyką, logistyką i transportem morskim. Ze wsparciem funduszy polskiego państwa EcoEnergyH2 będzie importował i wytwarzał w konwencjonalny sposób wodór i zaopatrywał nim statki.
Aleksandra Fedorska