Niemcy w tajemnicy zakładają spółkę, która przejmie dostawy gazu, a może i Rafinerię Schwedt po Rosjanach

30 sierpnia 2022, 10:30 Alert

Niemcy mogą wywłaszczyć Gazprom z aktywów służących do dostaw gazu, a być może także Rosnieft z Rafinerii Schwedt. Specjalna spółka powstaje już w tajemnicy.

Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr
Siedziba Gazpromu w Petersburgu. Fot. Flickr

W kwietniu niemieckie państwo przejęło powiernictwo nad spółką, która była wcześniej własnością rosyjskiego Gazpromu i odpowiada za lwią część dostaw gazu do Niemiec. To Gazprom Germania. Tym sposobem utrzymano wszystkie umowy i kontrakty, które Gazprom Germania zawarła na korzyść Niemiec. Ciągłość dostaw gazu była zapewniona. Gazprom Germania jest obecnie kontrolowana przez niemiecka Agencje ds. Sieci.

Niemiecka gazeta Die Welt dowiedziała się, że następnym krokiem mogłoby być rzeczywiste wywłaszczenie Gazpromu. Model tego wywłaszczenia będzie polegał na przejęciu Gazprom Germania przez przygotowana na ten cel spółkę, którą zawczasu założył niemiecki rząd.

Celem spółki jest, zapewnienie bezpieczeństwa dostaw w sektorze energetycznym. -Przedmiotem działalności spółki jest nabywanie, posiadanie i zarządzanie udziałami w spółkach. – podaje Die Welt.

Naradzie Niemcy obawiają się wywłaszczenia Rosjan, ze względu na możliwe ograniczenia dostaw. Z drugiej strony model, który może zostać zastosowany w przyszłości w stosunku do Gazprom Germania, może posłużyć później także do przejęcia rafinerii PCK (Rafineria Schwedt – przyp. red.), która jest nadal w rękach rosyjskiego Rosnieftu – sugeruje Die Welt.

Die Welt/Aleksandra Fedorska

OSW: Rosja odczuje przejęcie przez Niemcy kontroli nad Gazprom Germania (ANALIZA)